Talibani su namjerno lišili školovanja 1,4 miliona avganistanskih djevojčica, saopštile su danas Ujedinjene nacije (UN).
Avganistan je jedina zemlja na svijetu koja zabranjuje srednje i visoko obrazovanje za žene.
Talibani, koji su preuzeli vlast 2021. godine, zabranili su obrazovanje za djevojčice iznad šestog razreda jer su rekli da to nije u skladu sa njihovim tumačenjem šerijata, odnosno islamskog zakona. Ta zabrana se međutim ne odnosi na dječake, a Talibani ne pokazuju nikakvu namjeru da ponovo otvore škole za djevojčice i žene.
Unesko je saopštio da je za najmanje 1,4 miliona djevojčica namjerno uskraćeno srednje obrazovanje od preuzimanja vlasti, što je povećanje od 300.000 u odnosu na prethodni broj u aprilu 2023. godine.
"Ako tome dodamo i djevojčice koje su već išle u školu prije uvođenja zabrane, sada u zemlji ima skoro 2,5 miliona djevojčica lišenih prava na obrazovanje, što predstavlja 80 odsto avganistanskih devojčica školskog uzrasta", saopštio je Unesko.
Talibani nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Pristup osnovnom obrazovanju je takođe opao od kada su Talibani preuzeli vlast u avgustu 2021, sa 1,1 milion manje djevojčica i dječaka koji pohađaju školu, prema podacima Uneska.
Unesko je takođe upozorio da su vlasti skoro izbrisale dve decenije stalnog napretka obrazovanja u Avganistanu.
"Budućnost čitave generacije je sada ugrožena", dodaje se u saopštenju.
Avganistan je imao 5,7 miliona djevojčica i dječaka u osnovnim školama 2022. godine, u poređenju sa 6,8 miliona u 2019. Pad upisa rezultat je odluke Talibana da zabrani učiteljicama da podučavaju dječake, ali se takođe može objasniti nedostatak podsticaja roditelja da šalju svoju decu u školu u sve težem ekonomskom okruženju.
Talibani su juče proslavili tri godine vladavine u vazduhoplovnoj bazi Bagram, ali nije bilo riječi o teškoćama zemlje, niti obećanja da će pomoći narodu koji sve teže živi.
Decenije sukoba i nestabilnosti ostavili su milione Avganistanaca na ivici gladi, a nezaposlenost je visoka.
Bonus video: