Četiri arapske zemlje koje su prekinule odnose sa Katarom pozvale su juče tu zemlju da da se obaveže na šest principa borbe protiv ekstremizma i terorizma i da se u pregovorima dođe do plana za njihovo sprovođenje, što je korak koji bi mogao dovesti do okončanja krize u Persijskom zalivu.
Ti principi obuhvataju posvećenost borbi protiv ekstremizma i terorizma, spriječavanje finansiranja i pružanja utočišta takvim grupama i prekid svih provokativnih akcija i izjava koje podstiču mržnju ili nasilje.
Ambasador Saudijske Arabije u UN Abdalah el-Mualimi je novinarima rekao da su njegova zemlja, Bahrein, Ujedinjeni Arapski Emirati i Egipat posvećeni tim principima, dogovorenim na sastanku njihovih ministara spoljnih poslova u Kairu 5. jula, i izrazio nadu da će ih i Katar podržati.
On je rekao da arapski kvartet smatra da bi "trebalo da bude lako za Katar da prihvati principe" i dodao da primjena i nadzor moraju biti "ključne komponente" i da "neće biti kompromisa oko principa" ali da se može razgovarati o "taktici" i "metodama" i da "tu ima prostora za razgovore i kompromis".
Mualimi je naglasio da budućnost Katara leži sa njegovim susjedima a ne sa "dalekim mestima", što je aluzija na Tursku i Iran, zemlje koje podržavaju Dohu.
Ambasadorka UAE u UN Lana Nusejbeh je rekla da "ako Katar nije voljan da prihvati suštinske principe oko definisanja terorizma ili ekstremizma u regionu biće veoma teško" da ostane članica Savjeta zalivske saradnje.
Četiri arapske zemlje su početkom juna prekinule diplomatske odnose sa Katarom i uvele mu sankcije zbog navodne podrške ekstremistima i vezama sa Iranom. Katar je te optužbe odbacio, kao i ultimatum sa 13 zahtjeva koji mu je dostavljen.
Bonus video: