BBC: Deset razloga zašto i Haris i Tramp imaju nadu za pobjedu

Ankete su toliko blizu, unutar margine greške, da bi Donald Tramp ili Kamala Haris mogli zapravo imati prednost od dva do tri procenta – dovoljno za komfornu pobjedu

6792 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Trka za Bijelu kuću je potpuno izjednačena – kako na nacionalnom nivou, tako i u ključnim državama koje odlučuju ishod.

Ankete su toliko blizu, unutar margine greške, da bi Donald Tramp ili Kamala Haris mogli zapravo imati prednost od dva do tri procenta – dovoljno za komfornu pobjedu, prenosi BBC.

Postoji uvjerljiv argument zašto bi svako od njih mogao imati prednost kad je u pitanju izgradnja koalicije birača na pravim mjestima i osiguravanje njihovog izlaska na glasanje.

Počnimo s istorijskom mogućnošću da bi poraženi predsjednik mogao biti ponovo izabran prvi put u posljednjih 130 godina.

Tramp bi mogao pobijediti iz nekoliko razloga

Tramp
Trampfoto: Shutterstock

Nije na vlasti

Ekonomija je glavno pitanje za birače. Iako je nezaposlenost niska i tržište dionica cvjeta, mnogi Amerikanci se svakodnevno bore s višim cijenama. Inflacija je dostigla nivoe neviđene od 1970-ih nakon pandemije, što Trampu daje priliku da pita: „Da li vam je bolje sada nego prije četiri godine?” U 2024. godini, birači širom svijeta su nekoliko puta smjenjivali vladajuće partije, djelimično zbog visokih troškova života nakon Covida. Čini se da su i američki birači željni promjene.

Izgleda da ga loše vijesti ne pogađaju

Uprkos posljedicama nereda 6. januara 2021. u Kapitolu SAD-a, nizu optužnica i bez presedana krivičnoj presudi, Trampova podrška je tokom cijele godine ostala stabilna na 40% ili više.

Iako demokrate i konzervativci koji se protive Trampu tvrde da nije sposoban za funkciju, većina republikanaca se slaže sa Trampovim tvrdnjama da je žrtva političkog progona.

Sa tako ukopanim stavovima na obje strane, njemu je potrebno samo da pridobije dovoljno mali broj neodlučnih birača koji nemaju čvrst stav o njemu.

Njegova upozorenja o ilegalnoj imigraciji imaju odjeka

Osim stanja ekonomije, izbori su često odlučeni pitanjem koje ima snažan emotivni uticaj.

Demokrate se nadaju da će to biti abortus, dok Tramp vjeruje da će to biti imigracija.

Nakon što su susreti na granici dostigli rekordne nivoe za vrijeme Bidenove administracije, a priliv migranata počeo da utiče na države daleko od granice, ankete pokazuju da birači više vjeruju Trampu po pitanju imigracije – i da mu mnogo bolje ide kod Latinoamerikanaca nego u prethodnim izborima.

Mnogima nedostaje fakultetska diploma

Trampov apel biračima koji se osjećaju zaboravljeno i zapostavljeno transformisao je američku politiku, pretvarajući tradicionalne demokratske baze kao što su sindikalni radnici u republikance i čineći zaštitu američke industrije carinama skoro standardom.

Ako uspije povećati izlaznost u ruralnim i prigradskim dijelovima ključnih država, to bi moglo nadomjestiti gubitak umjerenih republikanaca s fakultetskom diplomom.

Smatra se jakim liderom u nestabilnom svijetu

Trampovi protivnici tvrde da on podriva američke saveze zbližavanjem s autoritarnim liderima.

Međutim, bivši predsjednik smatra da je njegova nepredvidljivost snaga i ističe da tokom njegovog mandata nije bilo velikih ratova.

Mnogi Amerikanci su ljuti, iz različitih razloga, zbog toga što SAD šalje milijarde Ukrajini i Izraelu – i smatraju da je Amerika slabija pod Bidenovom administracijom.

Većina birača, posebno muškaraca koje Tramp privlači kroz podkaste poput onog Džoa Rogana, vidi Trampa kao jačeg lidera od Haris.

Haris bi mogla pobijediti jer

Kamala
Kamalafoto: Shutterstock

Nije Tramp

Uprkos Trumpovim prednostima, on ostaje duboko polarizujuća figura.

Godine 2020. osvojio je rekordni broj glasova za jednog republikanskog kandidata, ali je poražen jer je sedam miliona više Amerikanaca izašlo da podrži Bidena.

Ovog puta, Haris se oslanja na faktor straha od Trampovog povratka. Nazvala ga je „fašistom“ i prijetnjom za demokratiju, dok obećava da će zemlju udaljiti od „drame i sukoba“.

Rojters/Ipsos anketa iz jula pokazala je da četiri od pet Amerikanaca smatra da zemlja gubi kontrolu. Haris se nada da će je birači – posebno umjereni republikanci i nezavisni – vidjeti kao kandidatkinju stabilnosti.

Nije ni Bajden

Demokrate su bile suočene sa gotovo sigurnim porazom u trenutku kada se Bajden povukao iz trke. Ujedinjeni u želji da pobijede Trampa, stranka se brzo okupila oko Haris. Ona je brzo, s početne tačke, prenijela poruku koja gleda u budućnost i uzbudila bazu.

Iako su republikanci pokušali da je povežu s Bajdenovim nepopularnijim politikama, Haris je učinila neke od njihovih napada specifičnih za Bajdena suvišnim.

Najjasniji primjer toga je starosna dob – ankete su dosljedno pokazivale da birači imaju ozbiljne sumnje u Bajdenovu sposobnost da obavlja dužnost. Sada je trka preokrenuta, i Tramp je taj koji pokušava da postane najstarija osoba koja je ikada osvojila Bijelu kuću.

Zalaže se za prava žena

Ovo su prvi predsjednički izbori otkako je Vrhovni sud SAD-a poništio slučaj Roe protiv Wadea i ustavno pravo na abortus.

Birači zabrinuti za zaštitu prava na abortus u velikoj mjeri podržavaju Haris, a u prošlim izborima – posebno na međuizborima 2022. godine – pokazalo se da ovo pitanje može povećati izlaznost i značajno uticati na ishod.

Ovog puta, deset država, uključujući ključnu Arizonu, imaće inicijative na glasačkom listiću koje će pitati birače kako bi abortus trebalo regulisati. To bi moglo povećati odziv u Harisinu korist.

Istorijska priroda njene kandidature za prvu ženu predsjednika takođe bi mogla ojačati njeno značajno vođstvo među ženskim biračima.

Njeni birači imaju veću vjerovatnoću da izađu na izbore

Grupe u kojima Haris ima jaču podršku, poput obrazovanih i starijih ljudi, imaju veću vjerovatnoću da će glasati.

Demokrate u konačnici bolje prolaze među grupama s visokim odzivom, dok je Tramp ostvario napredak kod relativno niskoodzivnih grupa kao što su mladići i oni bez fakultetske diplome.

Na primjer, prema anketi New York Times/Siena, Tramp ima veliku prednost među onima koji su bili registrovani, ali nisu glasali 2020. godine.

Ključno pitanje, dakle, jeste da li će ti birači ovog puta izaći na izbore.

Prikupila je – i potrošila – više novca

Nije tajna da su američki izbori skupi, a očekuje se da će izbori 2024. biti najskuplji ikada.

Kada je u pitanju finansijska moć – Haris je u prednosti. Prema nedavnoj analizi Financial Times-a, od jula je prikupila više novca otkako je postala kandidatkinja nego što je Trump prikupio od januara 2023. godine, a njena kampanja je potrošila skoro duplo više na oglašavanje.

Ovo bi moglo igrati ulogu u veoma tijesnoj trci koja će na kraju biti odlučena glasovima birača u ključnim državama koje su trenutno bombardovane političkim oglasima.

Bonus video: