Kristofer Rej, šef Federalnog istražnog biroa (FBI), rekao je da će podnijeti ostavku na svoju funkciju prije nego što novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp stupi na dužnost sljedećeg mjeseca, prenosi BBC.
Rej je najavio svoj odlazak na današnjem internom sastanku FBI, navodi CBS Njuz.
BBC prenosi da je Tramp javno nagovijestio svoju želju da zamijeni Reja Kešom Patelom, dugogodišnjim lojalistom koji je pozvao na "dramatično" ograničavanje ovlašćenja FBI.
Rej, koga je Tramp nominovao 2017. da služi desetogodišnji mandat, suočio se sa kritikama republikanaca tokom svog mandata zbog istrage FBI-ja o Trampu nakon što je Tramp napustio funkciju.
Glas Amerike prenosi da je FBI saopštio da će Rej napustiti položaj početkom sljedeće godine.
Taj medij navodi da da je Tramp nagovijestio da planira da otpusti Reja i umhesto njega imenuje kontroverznog Keša Patela.
Upravo je Tramp imenovao Reja, takođe republikanca, na desetogodišnji mandat 2017. godine, nakon što je otpustio njegovog prethodnika Džejmsa Komija. Tramp je u to vrijeme bio nenaklonjen Komiju zbog istraga koje je FBI vodio o navodnim vezama Trampovog izbornog štaba i Rusije 2016.
"Poslije više nedjelja pažljivog razmišljanja, zaključio sam da je prava stvar za biro da služim do kraja mandata sadašnje administracije u januaru, a da onda podnesem ostavku", rekao je Rej zaposlenima u FBI-ju, saopštila je agencija.
"Moj cilj je da zadržimo fokus na našoj misiji - neophodan rad koji obavljate u ime američkog naroda svaki dan", rekao je Rej zaposlenim u birou, prenosi agencija Beta. On je rekao da je po njegovom mišljenju to najbolji način da se izbjegne uvlačenje biroa dublje u sukobe, "dok se istovremeno jačaju vrijednosti i principi koji su tako važni" za to kako FBI obavlja svoj posao.
Tramp i njegovi konzervativni saradnici okrenuli su se protiv Reja, i FBI u cjelini, nakon što su agenti, na nalog suda, sproveli pretragu u Trampovoj kući na Floridi 2022. da bi uzeli povjerljiva dokumenta koja je zadržao nakon što je stupio na položaj.
To je pokrenulo jedan od dva federalna krivična slučaja koji su vođeni protiv Trampa dok nije bio na vlasti, ali nijedan od njih nije došao do faze suđenja. Tramp je poricao da je počinio bilo kakvo krivično djelo, i tvrdio da su svi slučajevi protiv njega politički motivisani. Federalni tužioci su obustavili svoje procese nakon što je Tramp ponovo izabran za predsjednika, pozivajući se na dugogodišnju praksu Sekretarijata za pravosuđe da ne goni sudski predsjednika koji je na položaju.
Trampovi republikanski saveznici su mu se pridružili u navodima da je FBI postao politizovan, iako nema dokaza da se demokratski predsjednik SAD Džozef Bajden miješao u istražne procese.
"Postoje ozbiljni problemi u FBI-ju. Američki građani to znaju. Očekuju da vide velike promjene", rekao je republikanski senator Bil Hagerti početkom decembra, nakon što je Tramp nominovao Patela.
Rej kaže da je tokom cijele službe pratio zakon i nastojao da nepristrasno sprovodi dužnosti FBI-ja. Na pretresu pred komisijom Predstavničkog doma 2023. odbacio je ideju da sprovodi stranačku agendu Demokratske partije, ističući da je dugogodišnji republikanac.
"Ideja da sam pristrasan protiv konzervativaca meni djeluje pomalo suludo, imajući u vidu moju ličnu biografiju", rekao je Rej.
Direktor FBI-ija se, kako piše AP, retko javno suprotstavljao Bijeloj kući.
Bonus video: