Vrhovni sud SAD dozvolio da se nastavi kolektivni spor investitora protiv proizvođača čipova Nvidia

Odluka je donijeta pošto je ove sedmice Kina saopštila da je Nvidia pod istragom zbog sumnji da je prekršila antimonopolske zakone u toj zemlji

4385 pregleda 0 komentar(a)
Nvidia, Foto: Reuters
Nvidia, Foto: Reuters

Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država (SAD) dozvolio je večeras kolektivni spor investitora protiv kompanije Nvidia koji su u tužbi naveli da ih je taj gigant među proizvođačima čipova obmanuo u pogledu svoje ranije zavisnosti od prodaje kompjuterskih čipova u svrhu rudarenja kriptovaluta.

Odluka je donijeta pošto je ove sedmice Kina saopštila da je Nvidia pod istragom zbog sumnji da je prekršila antimonopolske zakone u toj zemlji.

Nvidia se obratila Vrhovnom sudu SAD sa zahtjevom da obustavi kolektivni spor koji je pokrenut protiv nje u Americi. Sudije su saslušale stranke, a onda odbacile žalbu Nvidije, smatrajući da su zapravo pogriješile što su uopšte prihvatile da slučaj uzmu u razmatranje.

Spor je još 2018. godine pokrenula jedna švedska firma za investitorski menadžment, a nastao je poslije naglog pada profitabilnosti kriptovaluta, što je dovelo dovelo i do pada prihoda Nvidije - dionice te kompanije pojefitnile su za 28 odsto.

Nvidia se žalila i na prvostepenu i na drugostepenu odluku i oba puta je bila odbijena. Administracija predsjednika SAD Džozefa Bajdena podržala je investitore u njihovom slučaju pred Vrhovnim sudom.

Nvidia, čije je sjedište u Santa Klari, u američkoj državi Kaliforniji, postigla je poravnanje vrijedno 5,5 miliona dolara u sporu sa američkim vlastima koji su one pokrenule jer je ta kompanija skrivala informaciju da joj od rudarenja kriptovaluta zavisi rast prihoda od prodaje grafičkih procesora namijenjenih za video igre.

U sklopu poravnanja Nvidia nije priznala da je bilo šta pogrešno učinila.

Investitori su poslije odluke Vrhovnog suda saopštili da je ona "pobjeda za korporativnu odgovornost".

"Kad korporacije obmanjuju svoje investitore, one podrivaju povjerenje u naša tržišta. Obezbjeđivanje da investitori mogu da potraže pravdu od esencijalnog je značaja da se održe fer-plej i transparentnost (na tržištu)", saopštili su advokati tužilačke strane.

Nvidia trenutno ostvaruje spektakularne rezultate, a čak i pošto je Kina saopštila da je pokrenula istragu nad njom, vrijednost kompanijskih dionica je ove godine skočila za 180 odsto.

Nvidija je na čelu sektora za razvoj vještačke inteligencije i postala je jedna od najvećih kompanija na berzi, jer tehnološki giganti troše velike svote novca da nabave njene čipove i centre za skladištenje podataka koji su neophodni za obuku i rukovođenje AI sistemima.

Spor protiv Nvidije jedan je od dva kolektivna spora koji se pred američkim pravosuđem vode protiv tehnoloških kompanije.

Vrhovni sud nedavno je odbacio i zahtjev Mete, vlasnika Fejsbuka, da se odbaci kolektivna tužba nastala kao posljedica skandala sa političkom konsultantskom firmom Kembridž Analitika, a u vezi sa njenom zloupotrebom podataka o korisnicima Fejsbuka da su im se servirale informacije koje bi ih navele da glasaju za određenog kandidata, što je konkretno bio Donald Tramp 2016. godine.

Bonus video: