Test za političko jedinstvo usred krize liderstva

Avionska nesreća u Južnoj Koreji ističe potencijalne rizike koje nestabilnost na najvišem nivou vlasti predstavlja za odgovor na katastrofe

9487 pregleda 0 komentar(a)
Zvaničnici aviokompanije su se izvinili zbog nesreće, Foto: Reuters
Zvaničnici aviokompanije su se izvinili zbog nesreće, Foto: Reuters

Kada je vršilac dužnosti predsjednika Južne Koreje, Čoi Sang-mok, juče stigao na mjesto najsmrtonosnije avionske nesreće u istoriji države, bio je na toj funkciji manje od 48 sati.

Čoi, ministar finansija Južne Koreje, postao je vršilac dužnosti lidera u petak veče nakon opoziva premijera Han Duk-sua, koji je obavljao funkciju vršioca dužnosti predsjednika od kada je šef države Jun Suk-Jeol smijenjen i suspendovan sa vlasti 14. decembra, nakon njegovog kratkog pokušaja da uvede vanredno stanje. Han je u petak smijenjen opozivom u parlamentu zbog odbijanja da imenuje sudije Ustavnog suda.

Zbunjujuće smjene na vrhu četvrte po veličini ekonomije u Aziji i jedne od njenih najdinamičnijih demokratija izavale su haos u vladi kada je avion kompanije “Džedežu er” juče udario u zid na Međunarodnom aerodromu Muan, usmrtivši 179 od 181 putnika i člana posade. Udar ptica se pojavio kao mogući faktor tragedije nakon što su zvaničnici otkrili da su kontrolori leta upozorili avion na taj rizik nekoliko minuta prije nesreće. Jedan od preživjelih članova posade navodno je pomenuo udar ptica nakon što je spasen.

Vatrogasci nose tijelo stradalog putnika
Vatrogasci nose tijelo stradalog putnikafoto: Reuters

“Gardijan” piše da je ova nesreća istakla potencijalne rizike koje nestabilnost na najvišem nivou vlasti predstavlja za odgovor na katastrofe.

Bilo je ohrabrujućih znakova neposredno nakon tragedije. Političke stranke Južne Koreje pokrenule su odvojene inicijative kao odgovor na nesreću, očigledno stavljajući po strani animozitet iz proteklih sedmica.

Lider opozicione Demokratske partije, Li Dže-mjung, otputovao je u Muan, gdje planira da ostane neodređeno kako bi podržao spasilačke napore, objavili su mediji.

U međuvremenu, vladajuća stranka Snaga naroda formirala je radnu grupu fokusiranu na istragu nesreće i podršku porodicama žrtava. Vršilac dužnosti lidera stranke, Kvon Song-dong, posjetiće danas Muan sa članovima radne grupe kako bi “pregledao mjere odgovora na nesreću i strategije prevencije” i sastao se sa porodicama stradalih.

Najgora avionska nesreća na južnokorejskom tlu dogodila se u trenutku političkog previranja bez presedana

Nekoliko sati nakon nesreće, vršilac dužnosti predsjednika Čoi Sang-mok stigao je na lice mjesta kako bi pružio podršku radnicima hitne pomoći i uputio riječi utjehe više od 100 rođaka koji su očajnički tražili bilo kakve vijesti o sudbini svojih voljenih. Neki su ga opkolili, zahtijevajući nove informacije i moleći ga da stavi porodice na prvo mjesto. Čoi se više puta naklonio i govorio: “Shvatam”.

Bilo je i ljutnje zbog onoga što neki smatraju sporim odgovorom vlasti i avio-kompanije. Porodice su molile da im se dozvoli da priđu mjestu nesreće, ali im je bio uskraćen pristup zbog ograničenog karaktera zone aerodroma.

Kada je Li Đeong-hjon, šef vatrogasne stanice u Muanu, porodicama rekao da se pretpostavlja da je većina putnika poginula, prostorijom su se prolomili krici tuge, prenijela je novinska agencija Jonhap. “Zar nema apsolutno nikakve šanse da ima preživjelih?” pitala je jedna rođaka. Li se poklonio i odgovorio: “Jako mi je žao, ali izgleda da je tako.”

Rodbina putnika na aerodromu u Muanu
Rodbina putnika na aerodromu u Muanufoto: Rojters

“Gardijan” ocjenjuje da je prisustvo Čoija podsjetnik da se najgora avionska nesreća na korejskom tlu dogodila u trenutku političkog previranja bez presedana.

Plamen koji je zahvatio trup aviona “boing 737-800” jedva je bio ugašen kada su se pojavila pitanja o Čoijevoj sposobnosti da efikasno odgovori dok istovremeno obavlja funkcije vršioca dužnosti predsjednika, ministra finansija i zamjenika premijera.

Iza kulisa, vladine kancelarije su pokušavale da utvrde lanac komandovanja i način na koji će se objavljivati saopštenja za medije, izjavili su za Rojters portparol jednog ministarstva i još četiri zvaničnika.

Politička neizvjesnost proširila se i na Ministarstvo unutrašnjih poslova, ključni koordinacioni organ u situacijama poput nesreće u Muanu, kojim trenutno rukovodi vršilac dužnosti ministra nakon što je njegov prethodnik podnio ostavku usred kontroverzi oko uvođenja vanrednog stanja ranije ovog mjeseca.

Čoi vodi centralizovani tim za upravljanje katastrofama umjesto premijera, koji bi inače bio zadužen za to, na osnovu priručnika pripremljenog nakon potonuća trajekta “Sevol” 2014. godine, u kojem je poginulo 304 ljudi, i stampeda za Noć vještica u seulskoj četvrti Itaevon 2022. godine, u kojem je stradalo 159 ljudi, rekao je jedan zvaničnik za Rojters.

Čoi je naslijedio niz drugih neposrednih izazova: valuta je pala na najniži nivo od finansijske krize 2009. godine, a zabrinutost za bezbjednosnu situaciju je povećana nakon hapšenja nekoliko vojnih komandanata zbog njihove navodne umiješanosti u plan za vanredno stanje

Čoi je izjavama na aerodromu priznao ozbiljnost situacije. “Nijedne riječi utjehe neće biti dovoljne za porodice koje su doživjele ovakvu tragediju”, rekao je, obećavši da će “vlada uložiti sve napore u podršku porodicama stradalih”.

Pored upravljanja posljedicama avionske nesreće u Muanu, Čoi je naslijedio niz drugih neposrednih izazova: valuta je pala na najniži nivo od finansijske krize 2009. godine, a zabrinutost za bezbjednosnu situaciju je povećana nakon hapšenja nekoliko vojnih komandanata zbog njihove navodne umiješanosti u plan za vanredno stanje.

Odgovor na nesreću u Muanu podvrgnut je detaljnoj analizi građanskih grupa, uključujući porodice stradalih u Itaevonu, tragediji koja je takođe pogoršana neadekvatnim odgovorom vlade.

Predstavnici grupe Itaevon juče su zatražili odgovarajuću podršku za porodice žrtava, uključujući savjetovanje i prevodilačke usluge za rođake dvojice državljana Tajlanda poginulih u jučerašnjoj nesreći.

Ta grupa je u saopštenju navela: “S obzirom na politički haos zbog situacije s pobunom i predsjedničkim opozivom, vršilac dužnosti predsjednika Čoi mora dati sve od sebe kako bi osigurao da ne bude propusta u ulozi vlade kao kontrolnog tornja u odgovoru na ovu katastrofu”.

Dok su porodice žrtava avionske nesreće pokušavale da shvate šta se dogodilo, tragedija u Muanu brzo je postala test da li će podijeljena politička scena Južne Koreje uspjeti da pronađe jedinstvo i saosjećanje usred haosa.

Bonus video: