Južna Koreja je danas pokrenula kompletnu inspekciju svih aviona Boing 737-800 koje koriste aviokompanije te zemlje, dan poslije udesa jedne od tih letjelica na Međunarodnom aerodromu u Muanu, u kome je poginulo 179 od 181 putnika.
U avionu je bilo dvoje tajlandskih državljana dok su svi ostali bili Južnokorejci, a starost putnika je od tri do 78 godina. Identitet 146 od 179 poginulih potvrđen je do sada, rekao je zamjenik ministra zadužen za avijaciju Džo Džong-van, koji je objavio i da je Seul pokrenuo kompletnu inspekciju 101 Boinga 737-800 koje koriste kompanije u toj zemlji, i da će ona trajati do 3. januara.
U padu južnokorejskog aviona rano juče poginulo je 179 putnika i članova posade, dok je samo dvoje preživjelo, saopštili su zvaničnici. Avion kompanije Đeđu Er zapalio se nakon sletanja i udarca u betonski zid aerodroma, u grad Muan, oko 290 kilometara južno od Seula. Ministarstvo saobraćaja saopštilo je da je avion stigao iz Bangkoka, da se nesreća dogodila u 9:03 ujutru i da je jedna od najgorih avionskih katastrofa u toj zemlji.
Video udesa koji se pojavio juče ujutro i objavljen preko lokalne televizije MBC obišao je svijet - na njemu se vidi avion kako slijeće na aerodromu u Muanu na trup, kako dim izlazi iz motora, prije nego što udari u zid na kraju piste i bude obuhvaćen plamenom.
Prema vlastima pretpostavlja se da je nesreća izazvana naletom ptica, što je velika mora pilota, posebno kada se radi o letelicama čiji motori mogu brzo da izgube snagu ili se potpuno zaustave kada usisaju neku pticu.
Zvaničnici Ministarstva saobraćaja izjavili su danas da će takođe ispitati da li je betonska ograda na aerodromu u Muanu, na kojoj se nalaze antene namijenjene za usmjeravanje aviona tokom sletanja, trebalo da bude napravljena od mekšeg materijala, koji bi se lakše polomio pri udaru, piše agencija AP.
Video snimci udesa ukazuju da piloti nisu aktivirali zaštitnike da uspore letjelicu, ukazujući na mogući kvar hidraulike, i nisu spustili trap za slijetanje, ukazujući da za to nisu ni imali vremena, rekao je za AP Džon Koks, pilot u penziji i generalni direktor kompanije za Bezbjednost operativnih sistema u Petersburgu u američkoj državi Florida.
Koks je rekao da je uprkos tome letjelica bila pod kontrolom i išla pravom linijom, te da bi šteta i povrede vjerovatno bile minimizirane da betonska prepreka nije bila tako blizu piste.
Drugi posmatrači kažu da video snimci pokazuju da je avion imao neke probleme sa motorom, ali da je nefunkcionisanje trapa za slijetanje vjerovatno direktan razlog za udes. Oni kažu da problemi sa trapom za slijetanje i sumnje na probleme sa motorom vjerovatno nisu povezani, prenosi AP.
Južnokorejsko Ministarstvo saobraćaja saopštilo je juče da je kontrolni toranj uputio upozorenje avionu Đeđu era o pticama neposredno prije njegovog planiranog slijetanja, i dao posadi odobrenje da sleti u drugoj zoni. Kako je saopšteno, pilot je uputio signal za pomoć neposredno prije udesa.
Profesor aeronautike na južnokorejskom univerzitetu Sila Kim Kvang-il rekao je da je uprkos hitnosti slijetanje bilo izuzetno dobro izvršeno, ali da obično nema takve čvrste prepreke na kraju piste, ukazujući da je to protiv preporučenih standarda Međunarodne organizacije za civilnu avijaciju (ICAO) i Agencije EU za bezbjednost vazdušnog saobraćaja (EASA).
Rekao je da se udarom u tu konstrukciju avion zapalio, i da je većina putnika poginula zbog te prepreke, i pozvao je aerodromske vlasti da polože račune i prihvate odgovornost za tragediju.
Juče su pronađene takozvane crne kutije, snimači glasa iz kokpita i snimač podataka leta, saopšteno je.
Nacionalna agencija za bezbjednost saobraćaja u SAD je sastavila tim američkih istražitelja, uključujući Boingove stručnjake, da pomogne južnokorejskim vlastima.
Jutros je još jedan Boing 737-800 kompanije Đeđu Er imao probleme vezane za trap za slijetanje. Poslije kontakta sa kontrolom leta, i uz dodatne mjere trap je ponovo normalno proradio, ali je odlučeno da se avion vrati nazad na polazni aerodom Gimpo, na sjeverozapadu zemlje, prenio je novinarima zvaničnik kompanije.
Udes u Muanu je prva smrtonosna nesreća za niskobudžetnu avio-kompaniju Đeđu Er.
Sektor južnokorejskog vazdušnog saobraćaja stručnjaci smatraju pouzdanim i takve drame su vrlo rijetke.
Najteža avionska nesreća u Južnoj Koreji do juče bio je udar u planinu kod aerodroma Busan-Gimhae Boinga 767 kompanije Er Čajna iz Pekinga, kada je poginulo 129 ljudi 15. aprila 2002. godine.
Bonus video: