Vojni žalbeni sud presudio je protiv pokušaja američkog ministra odbrane Lojda Ostina da obori sporazume o priznanju krivice Kalida Šeika Muhameda i još dvojice optuženih za organizovanje terorističkog napada obaranjem četiri putnička aviona u SAD 11. septembra 2001. godine.
Američka agencija vijesti AP je prenijela da se odlukom potvrđuju sporazumi prema kojima bi se trojica izjasnila krivima za jedan od najsmrtonosnijih napada ikada na SAD u zamjenu da budu pošteđeni smrtne kazne.
Vojni tužioci i advokati Muhameda, optuženog kao jednog od glavnih organizatora napada, i dvojice saoptuženih postigli su sporazum o priznanju krivice poslije dvije godine pregovora koje je odobrila vlada. Sporazumi su objavljeni krajem prošlog ljeta.
Pristalice sporazuma o priznanju krivice vide to kao način za rješavanje pravno problematičnog slučaja protiv lica zatočenih u američkoj vojnoj pomorskoj bazi Gvantanamo na Kubi.
Veliki dio fokusa pravnih radnji prije suđenja bio je na tome kako mučenje optuženih dok su bili u pritvoru CIA u prvim godinama poslije hapšenja može da utiče na validnost dokaza u ovom slučaju.
Nekoliko dana poslije vijesti o sporazumima o priznanju krivice ovog ljeta, Ostin je izdao kratku naredbu u kojoj je rekao da ih poništava.
On je naveo težinu napada 11. septembra rekavši da bi kao sekretar odbrane trebalo da odlučuje o bilo kakvim sporazumima o priznanju krivice koji bi poštedjeli optužene mogućnosti izvršenja najteže kazne.
Advokati odbrane rekli su da Ostin nema zakonska ovlašćenja da obori odluku koju je već odobrio najviši organ suda u Gvantanamu i rekli da je taj potez predstavljao nezakonito miješanje u slučaj.
Vojni sudija koji je vodio slučaj 11. septembra složio se da Ostin nema nadležnosti da odbaci nagodbe o priznanju krivice nakon što su bile u toku.
Ostin sada ima mogućnost da svoj napor da odbaci sporazume o priznanju krivice pred Apelacionim sudom u okrugu Kolumbija. Iz Pentagona nije bilo riječi o bilo kojem sledećem potezu, zaključila je agencija AP.
Četiri koordinisana teroristička napada vahabističke islamističke terorističke grupe Al Kaida izvedeni su u SAD 11. septembra 2001. godine s četiri komercijalna putnička aviona na redovnim linijama koji su poletjeli s tri aerodroma na sjeveroistoku SAD. Tokom ljeta ih je otelo 19 terorista Al Kaide. Avion Amerikan erlajnsa udario je u severni oblakoder Svjetskog trgovinskog centra u Njujorku u 8:46, a sedamnaest minuta kasnije je južni oblakoder pogodio avion Junajted erlajnsa.
Obje zgrade od po 110 spratova srušile su se za jedan sat i 42 minuta, što je dovelo do urušavanja ostalih zgrada Svjetskog trgovinskog centra i značajnog oštećenja okolnih zgrada.
Treći avion, Amerikan erlajnsa u 9:37 je oboren na Pentagon - glavni štab Ministarstva odbrane SAD u okrugu Arlington u Virdžiniji što je izazvalo djelimično urušavanje te zgrade.
Četvrti avion, Junajted erlajnsa, letio je ka Vašingtonu, a srušio se u polje u blizini Anksvila u Pensilvaniji u 10:03, pošto su putnici ušli u pilotsku kabinu i borili se s otmičarima. Istražitelji su utvrdili da je cilj tog aviona bila ili Bijela kuća ili zgrada Kapitola.
Odmah poslije napada, sumnja je brzo pala na Al Kaidu i SAD su pokrenule "Rat protiv terorizma" i invaziju na Avganistan radi svrgavanja talibana koji su odbacili zahtjev SAD da protjeraju Al Kaidu i izruče njenog lidera Osamu bin Ladena.
Iako je Bin Laden u početku negirao bilo kakvu umiješanost, formalnu odgovornost za napade u SAD je preuzeo 2004. godine i kao motive napada naveo američku podršku Izraelu, prisustvo američkih trupa u Saudijskoj Arabiji i sankcije Iraku. Pošto je skoro deceniju izbjegavao hapšenje, Bin Laden je lociran u Pakistanu 2011. i ubijen tokom akcije specijalnih američkih vojnih snaga.
Bonus video: