Predsjedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson ponovo se bori za svoju funkciju. Republikanac iz Luizijane će u petak, kada zasjeda novi saziv donjeg doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država, ponovo biti kandidat za predsjedavajućeg i biće na ispitu hoće li ga republikanci - koji imaju tijesnu većinu - opet izabrati.
Problem je u tome što je Džonsonu potreban doslovno glas svakog republikanca kako bi bio izabran.
Džonson ima keca u rukavu - podršku novoizabranog predsjednika Donalda Trampa. Međutim, nije sigurno da će Trampov blagoslov biti dovoljan da ubijedi krajnje desne republikance koji su nezadovoljni Džonsonovim liderstvom, a koji za svoje glasove zahtijevaju da nešto i dobiju.
Majk Džonson je na poziciju predsjedavajućeg Predstavničkog doma stupio u oktobru 2023. godine, kada je zamijenio smijenjenog republikanca Kevina Mekartija. Međutim, Džonsonovo upravljanje situacijama koje su bile neizvjesne, poput usvajanja pomoći za Ukrajinu prošlog proljeća i skorašnjeg glasanja o budžetu, pretvorilo je neke od njegovih saveznika u protivnike.
Republikanci sada imaju tijesnu većinu od 220 mjesta prema 215 demokratskih, i u takvoj situaciji je dovoljno da samo dvoje republikanaca glasa za nekog drugog i onemogući Džonsonu da ponovo bude lider Predstavničkog doma.
Nema Predstavničkog doma bez predsjedavajućeg
Izbor predsjedavajućeg je prvi zadatak novog saziva Kongresa, na sjednici koja počinje 3. januara u podne. Glasanje se odvija čak i prije nego što novi članovi Kongresa polože zakletvu.
Predstavnički dom praktično ne može da počne da radi prije nego što izabere predsjedavajućeg. Izbori se organizuju ako predsjedavajući umre, podnese ostavku ili bude izglasan sa funkcije. Prema podacima Kongresne istraživačke službe, mjesto predsjedavajućeg bilo je upražnjeno samo 13 puta u istoriji SAD, a nijednom se nije desilo da predsjedavajući bude smijenjen - dok republikanci nisu odlučili da glasaju uz demokrate i smijene Kevina Mekartija.
U redovnim okolnostima, predsjedavajući se bira na početku novog saziva Kongresa i na toj funkciji ostaje dvije godine.
Sjednicom na kojoj se bira predsjedavajući Predstavničkog doma, predsjedava administrativni službenik. Poslanici se prozivaju i izlaze za govornicu gdje saopštavaju ime svog kandidata, što je proces koji traje dugo i podiže tenziju oko izbora.
Ko može da bude nominovan?
Bilo koje ime može da bude prozvano za govornicom. Iako tradicija nalaže da bi predsjedavajući trebalo da bude član Predstavničkog doma, to nije i zvaničan zahtjev.
Proteklih godina su tako nominovani i predsjednici Džo Bajden i Donald Tramp, kao i senator iz Kentakija Rend Pol. Niko od njih nije dobio većinu, i generalno, onaj kojeg formalno nominuje stranka završi na mestu predsjedavajućeg.
Republikanci su izabrali Džonsona kao svog kandidata još u novembru. Nedjelju dana poslije, demokrate su odlučile da njihov lider ostane Hakim Džefris, iako su pretrpjelli gubitke na izborima.
Poslanici nisu u obavezi da glasaju za kandidata kojeg je stranka nominovala i zato proces može da postane i malo haotičan.
Proces glasanja
Kada Kongres dobije kvorum, odnosno kada je prisutan minimalan broj članova neophodan da bi se održala sjednica, održavaju se govori kandidata za predsjedavajućeg. Administrativni službenik, koji vodi sjednicu, određuje po jednog predstavnika svake strane koji će da broji glasove prije nego što počne glasanje prozivkom.
Potrebno je da za predsjedavajućeg glasa većina prisutnih predstavnika u Kongresu.
Istorijski se pokazalo da je magični broj 218 od 435 članova Predstavničkog doma. Ali, mnogi predsjedavajući, uključujući i Mekartija, izabrani su sa manje glasova, jer su neki članovi glasali uzvikom "prisutan", umjesto da izgovore ime kandidata kojeg podržavaju. Svaki poslanik koji glasa sa "prisutan" zapravo smanjuje broj glasova potreban kandidatu za predsjedavajućeg da pobijedi.
I dalje nije izvjesno da će Džonson osvojiti dovoljan broj glasova u prvom krugu. Ako ne bude, najvjerovatnije će biti organizovan još jedan krug glasanja.
Kevin Mekarti je prošao kroz čak 15 krugova glasanja prije nego što je izabran za predsjedavajućeg u januaru 2023.
Predaja čekića predsjedavajućeg
Kada kandidat za predsjedavajućeg osvoji dovoljan broj glasova, administrativni službenik koji predsjedava sjednicom objavljuje rezultate.
Dvostranački odbor, u kojem su obično kongresmeni iz države iz koje dolazi i predsjedavajući, prati novog predsjedavajućeg do njegove stolice, gdje polaže zakletvu. Tekst te zakletve je isti kao i za druge članove Predstavničkog doma.
Odlazeći predsjedavajući se obično pridružuje svom nasljedniku, predaje mu čekić i klima glavom - sve je to znak mirne primopredaje funkcije od jednog lidera drugom.
Ali, ako Džonson ponovo bude izabran, njemu će čekić predati Hakim Džefris, lider demokratske manjine.
Bonus video: