Radnici kol-centara za neke od najvećih svjetskih tehnoloških kompanija, uključujući Apple, Google, Microsoft i Netflix, optužuju svog poslodavca za odmazdu protiv sindikalnih organizatora, stalni nadzor zaposlenih, pa čak i uskraćivanje pauza za toalet.
Britanski “Gardijan” piše da ako u SAD ili Evropi pozovete tehničku ili korisničku podršku neke velike tehnološke kompanije, vrlo je moguće da razgovarate sa radnikom u jednom od kol-centara kopanije Teleperformance u Grčkoj. U toj zemlji zaposleno je preko 12.000 radnika u višejezičnim centrima u Atini, Hanji i Solunu.
Radnici traže kolektivni ugovor o radu, ali kompanija, kako navode, odgovara otkazima sindikalnih lidera. Plate zaposlenih nijesu se mijenjale od 2010. godine, uprkos rastu inflacije i troškova života, navodi britanski list.
Nikos Spirelis, radnik u kol-centru i predsjednik sindikata Setep, objasnio je da je formiranje sindikata počelo još 2024. godine zbog izostanka povišica i sve većeg pritiska na radnike.
“Ako ste bolesni ili odsutni iz bilo kog razloga, to se bilježi kao neproduktivnost i može uticati na produženje ugovora.”
“Imaju desetine indikatora produktivnosti na osnovu kojih vas ocjenjuju, a zavisno od projekta, morate odgovoriti na određeni broj poziva. Ako želite da odete u toalet, u mnogim slučajevima vam ne dozvoljavaju da to uradite”, rekao je Spirelis. “Ako ste bolesni ili odsutni iz bilo kog razloga, to se bilježi kao neproduktivnost i može uticati na produženje ugovora.”
Objasnio je da su radnici zaposleni po kratkoročnim ugovorima i da su pod stalnim nadzorom, snimaju ih i šalju im poruke kako bi povećali produktivnost, jer kompanija dobija bonuse od klijenata u zavisnosti od broja poziva koje obrade.
Otprilike polovina radnika dolazi iz drugih zemalja, a suočavaju se sa dodatnim problemima, poput odbitaka od plate za stanovanje i komunalije. “To je društveni problem koji su stvorili”, rekao je Jorgos Krasadakis, radnik Teleperformancea u Hanji i predsjednik lokalnog ogranka sindikata Setep.
“Normalna plata je oko 1.329 eura mjesečno, ali sa troškovima stanovanja ona iznosi oko 1.029 eura, a uz to im naplaćuju struju četiri puta više nego što bi lokalna kompanija naplaćivala.” “To koriste kao alat za pritisak, jer ako nekoga otpuste ili mu ne produže ugovor, mogu mu reći: ‘OK, od sjutra si beskućnik,’” objasnio je Krasadakis.
Takođe je naveo da radnicima nije dozvoljeno da primaju posjete u svojim stanovima i da su pod nadzorom obezbjeđenja. “Obezbjeđenje prolazi pored stanova dva do tri puta dnevno kako bi provjerili da li imaju posjetioce”, dodao je Krasadakis.
Bonus video: