Anketa: Svijet nije mnogo zabrinut zbog povratka Trampa, sem na Zapadu

U Velikoj Britaniji je obazrivost pred budućim američkim predsjednikom najviša

6132 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Povratak Donalda Trampa u Bijelu kuću u svijetu se uglavnom vidi kao dobra stvar, ali ne i u zapadnim zemljama, saveznicima SAD, pokazuje anketa Evropskog savjeta za spoljne poslove (ECFR), objavljena danas.

Od Indije do Kine, preko Turske i Brazila većina ljudi smatra da će povratak Trampa, koji preuzima dužnost u ponedjeljak, biti pozitivan za mir u svijetu, za njihove zemlje i većinu američkih građana. Taj trend je posebno izražen u Indiji, gdje 82 odsto ispitanika tako misli.

Trampov diskurs usmjeren ka miru u vezi sa Ukrajinom i Bliskim istokom naišao je na odjek širom svijeta, ocjenjuju autori studije, urađene zajedno sa britanskim Oksford univerzitetom.

To raspoloženje se ne dijeli u nekim od najbliskijih saveznika Vašingtona - Velikoj Britaniji, EU, Južnoj Koreji, piše u studiji ECFR-a.

U Evropskoj uniji, na osnovu prosječnog rezultata iz 11 ispitanih zemalja EU, samo 22 odsto građana smatra da će povratak Trampa biti dobra stvar za njihovu zemlju, a 29 odsto ispitanika smatra da će biti dobar za mir u svijetu.

U Velikoj Britaniji je obazrivost pred budućim američkim predsjednikom najviša, sa 50 odsto ispitanih osoba koje imaju uglavnom negativan stav prema njemu.

Ipak, kako ocjenjuje jedan od autora studije Mark Leonard, umjesto da pokušaju da predvode svjetski otpor prema Trampu, Evropljani treba da preuzmu odgovornost za odbranu sopstvenih interesa i da nađu način da sklope nove saveze u svijetu koji je postao više transakcioni.

U Ukrajini koja je u ratu protiv Rusije ispitanici su većinom oprezni. Njih 26 odsto smatra da će povratak na dužnost američkog milijardera biti dobra stvar za njihovu zemlju, ali 55 odsto se nije izjasnilo.

Evropljani će imati teškoće da nađu interno jedinstvo ili globalnu moć u vođenju otvorenog otpora prema novoj američkoj administraciji, piše u sažetku zaključaka ECFR-a i dodaje da anketa pokazuje da mnogi u svijetu vide EU kao igrača jednakog SAD i Kini, što je snaga iz koje evropski lideri treba da crpe kako ulaze u turbulentni novi predsjednički mandat.

Umjesto da se stalno osvrću unazad i govore o posthladnoratovskom liberalnom poretku, Evropljani treba da se usmjere na razumijevanje i sagledavanje šansi u novom svijetu, piše ECFR.

Anketa je sprovedena u novembru 2024. neposredno poslije izbora Trampa za budućeg predsjednika SAD, na uzorku od 28.549 ljudi, u 24 zemlje, od kojih 16 evropskih (Bugarska, Danska, Estonija, Francuska, Njemačka, Mađarska, Španija, Italija, Poljska, Rumunija, Portugal, Velika Britanija, Ukrajina, Rusija, Švajcarska, Turska) i osam van Evrope (Indija, Brazil, Indonezija, Kina, Saudijska Arabija, Južna Afrika, Južna Koreja i SAD).

Bonus video: