Južna Koreja izvještava o preliminarnim nalazima nesreće avio-kompanije Jeju Air

Istraga najsmrtonosnije vazdušne nesreće na tlu Južne Koreje je još u toku, navodi se u izvještaju objavljenom u ponedjeljak, a fokusirana je na ulogu "sudara s pticama" uz analizu motora i strukture navođenja za slijetanje poznate kao “lokalizator”

1958 pregleda 0 komentar(a)
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS

Vlasti Južne Koreje, koje istražuju prošlomjesečnu avionsku nesreću kompanije Jeju Air, podnijele su preliminarni izvještaj o nesreći Međunarodnoj organizaciji civilnog vazduhoplovstva Ujedinjenih nacija (ICAO) te nadležnim organima Sjedinjenih Američkih Država, Francuske i Tajlanda, izjavio je zvaničnik.

Istraga najsmrtonosnije vazdušne nesreće na tlu Južne Koreje je još u toku, navodi se u izvještaju, a fokusirana je na ulogu "sudara s pticama" uz analizu motora i strukture navođenja za slijetanje poznate kao “lokalizator”.

"Ove sveobuhvatne istražne aktivnosti imaju za cilj da utvrde tačan uzrok nesreće", stoji u izvještaju.

Međunarodna organizacija civilnog vazduhoplovstva (ICAO), agencija Ujedinjenih nacija, zahtijeva od istražitelja nesreće da podnesu preliminarni izvještaj u roku od 30 dana nakon nesreće, dok se preporučuje da konačni izvještaj bude javno objavljen u roku od 12 mjeseci.

Avion Boeing 737-800, koji je letio iz Bangkoka i bio planiran za dolazak na Međunarodni aerodrom Muan, promašio je pistu prilikom hitnog slijetanja na trup aviona i udario u strukturu lokalizatora, pri čemu su poginuli svi osim dvoje od 181 putnika i članova posade 29. decembra.

Lokalizator pomaže pri navigaciji aviona prilikom prilaska pisti, a struktura od armiranog betona i zemlje na aerodromu Muan, koja podržava antene ovog sistema, vjerovatno je bila jedan od uzroka nesreće, naveli su stručnjaci.

Izvještaj je istakao većinu početnih nalaza južnokorejskih istražitelja, koji su podijeljeni s porodicama žrtava u subotu, uključujući razgovore pilota o jatu ptica koje su primijetili pri konačnom prilazu pisti. Prenosi CNN.

Tačno vrijeme udara ptica koje su prijavili piloti ostaje nepotvrđeno, navodi se u izvještaju o nesreći, ali je avion „proglasio vanredno stanje zbog udara ptica tokom manevra za ponavljanje prilaza.“

„Oba motora su pregledana, pri čemu su pronađeni tragovi perja i mrlje od krvi ptica na svakom od njih“, stoji u izvještaju.

„Nakon udara u nasip, došlo je do požara i djelimične eksplozije. Oba motora su bila zatrpana u zemlji nasipa, dok su prednji djelovi trupa aviona bili rasuti na udaljenosti od 30 do 200 metara od nasipa“, navodi se u izvještaju.

Izvještaj ne navodi šta je moglo dovesti do istovremenog prestanka snimanja podataka s dva uređaja za snimanje podataka neposredno prije nego što su piloti proglasili vanredno stanje. U trenutku kada su crne kutije prestale da snimaju, avion je bio na visini od 498 stopa (152 metra) i letio brzinom od 161 čvora (298 km/h ili 185 mph), navodi se u izvještaju.

Bonus video: