Dobra stara dilema: sifilis ili ebola

Sem Altmen, direktor kompanije AI, nakon što je DeepSeek uzdrmao tržišta, optužuje Kineze da su kopirali njegovo intelektualno vlasništvo iako je sam na meti sličnih optužbi

11692 pregleda 1 komentar(a)
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS

Jednom sam gledala epizodu serijala “Najgluplji kriminalci Amerike”, u kojoj je neki čovjek pozvao policiju da prijavi krađu svog automobila - samo da bi se ispostavilo da ga je on prvo ukrao od nekog drugog. Nisam mogla da ga se ne sjetim ove nedjelje dok sam gledala kako Sem Altmen iz OpenAI-a paniči zbog mogućnosti da je kineski hedž fond neovlašćeno koristio njegove modele četa botova, uključujući ChatGPT, u obuci za svoj mali sporedni projekat. To je DeepSeek - jeftinija, otvorenija verzija koja je ekstremno oborila cijene akcija.

Altman sa Džejkom i Loganom Polom na Trampovoj inauguraciji
Altman sa Džejkom i Loganom Polom na Trampovoj inauguracijifoto: Rojters

Dok je vijest o DeepSeek-u pravila haos na tržištu tehnoloških akcija, OpenAI je teatralno stavio maramicu na nos i objavio saopštenje: “Svjesni smo i preispitujemo naznake da je DeepSeek možda na neprimjeren način pretočio naše modele i podijelićemo informacije čim budemo znali više”. Zatim su dodali: “Preduzimamo agresivne, proaktivne mjere kako bismo zaštitili našu tehnologiju.” Ooooooooh!

Htjela bih da kažem “dobrodošli u Najgluplji tehnološki baroni Amerike”, osim što ne mogu - jer svi dobro znamo da niko iz organa reda neće doći po Sema zbog stvari za koje se tvrdi da ih je i on prvi neovlašćeno upotrijebio. To je bila ona “dobra vrsta navodne krađe”, bez obzira na sve tužbe koje sada, sa velikim zakašnjenjem, pokušavaju da povrate nešto za navodne žrtve kršenja autorskih prava, čije je radove njegova kompanija, kako se tvrdi, prisvojila na “neprimjeren” način.

Dakle, da rezimiramo… čekaj, Sem - hoćeš da kažeš da je kineski hedž fond preturio tvoj intelektualni vlasnički materijal bez pitanja i prisvojio ga? O moj Bože, Zamisli?! Sigurno se osjećaš iskorišćeno i zloupotrijebljeno. Finansijski oskrnavljeno. Kao da su sve tvoje godine kreativnosti samo završile kao gorivo za nečiju tuđu mašinu. Kao domaćin-parazit. Kao budala. Kao najveći, naglasniji apsurdniji licemjer na planeti.

Ne znam koliko dobro poznajete Sema Altmena? Ilon Mask i dalje ostaje neprikosnoveni kralj prenemaganja i kontroverzi, ali iskreno, postaje sve teže ignorisati koliko je šef OpenAI-a postao iritantan do granica nepodnošljivosti.

“Svako ko poznaje istoriju Njemačke iz 1930-ih,” izjavio je Sam još 2016. godine, “smrznuće se dok gleda Trampa na djelu.”

Sem Altmen
foto: REUTERS

Pa dobro, da ostanemo dosljedni Semovoj prilično nesuptilnoj analogiji - izgleda da je on sada postao jedan od onih njemačkih industrijalaca koji su rado svraćali kod kancelara na parče kolača.

Ali, kao što rekoh, to je Semova analogija - svako ko je makar letimično preletio njegovu listu preporučenih knjiga, zna da je on duboko ukorijenjen u sektoru poslovne istorije na policama aerodromskih knjižara, i samim tim, ne treba ga shvatati kao osobu koja može da smisli ijedno poređenje koje ne uključuje ili Treći rajh ili stari Rim.

Ako želiš da se sljedeće godine nađeš na njegovoj listi preporučenih knjiga, samo uzmi besplatnu verziju ChatGPT-a da ti izbaci nešto pod naslovom Rim: Prvi Rajh. On će to smatrati “fascinantnim”, “neočekivanim” i “zaista inspirativnim za razmišljanje”.

Nepotrebno je reći da je Sem prisustvovao inauguraciji aktuelnog američkog cezara. Koliko sam mogla da vidim, nije uspio da uđe u grupu tehnoloških titana koji su imali mjesta ispred Trampovog navodnog pravog kabineta. Međutim, primijetila sam da je snimljen kako vodi živu konverzaciju sa Džejkom i Loganom Polom - Jutjuberima, podkasterima, trgovcima energetskim pićima i “bokserima”.

Pretpostavljam da je jedna od komičnih draži ovog vremena gledati kako štreberi sklapaju saveze sa tipovima koji bi im 100% u školi navlačili gaće preko glave, samo zato što su sada svi bogati. Jedan od čudnijih sporednih efekata novca jeste to što ujedinjuje neke od najgorih nasilnika i njihove žrtve.

Nažalost, kao i ostali horor-moguli Silicijumske doline, Sem je sada neizbježna činjenica u našim životima i - zajedno sa Trampovom administracijom, kojoj se sasvim udobno priklonio - diktira svima kako da razmišljaju o DeepSeek-u. Ovo je zaista ključna dinamika narednih nekoliko godina: slušati kako nas autoritarni moguli Silicijumske doline upozoravaju da bi trebalo da budemo jako zabrinuti zbog onoga što rade autoritarni Kinezi, iako bismo, realno, i zbog jednih i zbog drugih trebalo da budemo podjednako užasnuti.

Za nas, obične ljude, izbor izgleda ovako: ili će nas iskoristiti i naše podatke pokrasti nedemokratski Kinezi, ili će nas iskoristiti i podatke nam pokrasti post-demokratski tehnološki likovi. Dakle, opet stara dobra dilema: sifilis ili ebola.

Jedina stvar gora od ove bespomoćnosti i apsolutnog manjka izbora jeste to što moramo da slušamo Silicijumske milijardere kako se konstantno žale na sve to - i pritom zahtijevaju još više javnog novca da bi se zaštitili. Ali, zašto i ne bi? Njihova kuknjava uvijek upali. Svaki put kada kažu da bi trebalo da ukinemo sve državne subvencije osim njihovih, ili kada prijete da će napustiti svoje građevinske projekte ako budu morali da plaćaju iste poreze kao svi ostali - oni dobiju ono što žele.

Trampov AI car već servilno brblja kako je “moguće” da je došlo do krađe intelektualnog vlasništva OpenAI-a.

Kao što je preduzetnik i investitor Skot Gelovej više puta istakao, velike tehnološke kompanije su najveće “kraljice socijalne pomoći” koje su ikada kročile Zemljom. Sve su one izvukle ogromne koristi od državnog novca, jurile bezbrojne poreske olakšice i neprestano tražile još više. Daleko od toga da predstavljaju neku herojski hrabru vrstu preduzetništva bez ijednog državnog podsticaja - njihova verzija kapitalizma više liči na školsku humanitarnu prodaju kolača: neko drugi kupi sve sastojke, neko drugi obavi većinu pečenja, a djeca na kraju tvrde da su ostvarila profit za dobrobit čovječanstva.

U međuvremenu, preostaje tek ponekim skrajnutim Kasandrama da upale lampice za uzbunu. Ove nedjelje, Jošua Benđio, kanadski kompjuterski naučnik i takozvani “kum vještačke inteligencije”, upozorio je na šokantnu pojavu DeepSeek-a: “To će značiti tjesniju trku, a to obično nije dobra stvar iz perspektive bezbjednosti AI-ja.”

Vrijedi primetiti da jedva prođe dan, a da se neko ko se naziva “kumom vještačke inteligencije” ne oglasi da upozori na njene sve malignije potencijale i sposobnosti. AI, čini se, ima više kumova nego sama Uspavana ljepotica. Nažalost, više od jednog trna.

Tekst je preuzet iz “Gardijana”

Prevod: N. B.

Bonus video: