Ulov jastoga u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) opada, dok se ti skupi rakovi sele ka hladnijim, sjevernim vodama Kanade.
Ta djelatnost je uglavnom u američkoj saveznoj primorskoj državi Mejn, gdje su jastozi i dio životne kulture i okosnica ekonomije.
Ulov jastoga u toj državi čini 78 odsto ukupnog ulova u SAD, a opada od 2021, kada je iznosio skoro 50.000 tona, 2023. je bio manji od 44.000 tona, a 2024. 39.000 tona, po danas objavljenim podacima. To je najmanje za 15 godina.
Niz velikih oluja je oštetio naselja na obali i poremetio ribarstvo što je ključni faktor smanjenog ulova, rekli su zvaničnici.
Guvernerka Mejna Dženet Mils, demokrata, pohvalila je ribarstvo zbog istrajnosti i jer su "donijeli veliku ekonomsku korist našoj državi".
Prošlogodišnji ulov je i dalje veliki, ali je bitno manji nego prije desetak godina.
Ribari iz Mejna su prošle godine zaradili 528 miliona dolara što je najviše od 2021. Potražnja za jastozima, jednim od najskupljih morskih ulova, ostala je visoka, a cijena među najvišim u istoriji.
Država se direktno suočava sa izazovima klimatskih promjena, rekao je Patrik Keliher, komesar Odjeljenja Mejna za morske resurse.
Guvernerka je obezbijedila novac da "pomogne obnovu oštećene obalne infrastrukture, učini je otpornijom na efekte klimatskih promjena i zaštiti kritično važan pristup obali za one koji zarađuju na moru", rekao je on.
Ali mnogi ekološki i ekonomski izazovi ugrožavaju budućnost te djelatnosti.
Jedan od najvećih je opadanje razmnožavanja jastoga pred obalama SAD i to što migriraju na sjever u hladnija staništa jer se okeani zagrijavaju.
Industrija jastoga u Mejnu je takođe povezana sa kanadskom i mogla bi da bude poremećena novim carinskim tarifama. Kanadski ribari love iste vrste jastoga kao i američki, a veliki dio kapaciteta za preradu je u Kanadi. Više carine će vjerovatno povećati cijene sa obje strane granice, kažu zvaničnici.
Izazov je i mogućnost uvođenja novih pravila za zaštitu kritično ugroženih sjevernoatlantskih kitova od komercijalne ribolovne opreme, te se njena upotreba ograničava.
Bonus video:
