Predsjednik Tajvana Laj Čing-te izjavio je da je Kina produbila svoje kampanje za širenje uticaja i infiltracije protiv Tajvana, obećavajući mjere za suprotstavljanje naporima Pekinga da "apsorbuje" Tajvan, piše novinska agencija Rojters.
Tajvan je optužio Kinu da je posljednjih godina pojačala vojne vježbe, trgovinske sankcije i kampanje za širenje kineskog uticaja protiv ostrva kako bi ga primorala da prihvati kineske teritorijalne pretenzije.
Govoreći novinarima nakon sastanka sa bezbjednosnim zvaničnicima, Laj je rekao da je Peking iskoristio tajvansku demokratiju da "apsorbuje" razne društvene grupe, uključujući organizovane kriminalne grupe, medijske ličnosti te sadašnje i bivše vojne i policijske službenike.
"Oni (Kina) sprovode aktivnosti poput podjela, uništavanja i subverzije iznutra", rekao je Laj na konferenciji za novinare uživo iz predsjedničke kancelarije.
Kancelarija za tajvanska pitanja pri kineskoj vladi osudila je Lajeve izjave, upozorivši da će Peking preduzeti odlučne mjere ako "snage za nezavisnost Tajvana" pokušaju preći "crvenu liniju".
"Oštro upozorenje administraciji Laja Čing-tea: Oni koji se igraju vatrom sigurno će se opeći, a oni koji zaborave svoje korijene nikada nisu imali dobar kraj", izjavio je portparol kancelarije Čen Binhua.
Na redovnoj konferenciji za novinare, portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning rekla je da, bez obzira na izjave Lajeve administracije, "one neće promijeniti činjenicu da je Tajvan dio Kine niti će promijeniti neizbježni proces ujedinjenja sa maticom".
Pozivajući se na vladine podatke, Laj je naveo da je prošle godine 64 osobe optuženo za kinesku špijunažu, što je tri puta više nego 2021. godine. Rekao je da su većina njih bili sadašnji ili bivši vojni zvaničnici.
"Mnogi su zabrinuti da bi naša zemlja, teško stečena sloboda, demokratija i prosperitet mogli postepeno nestajati zbog ovih kampanja za širenje kineskog uticaja i manipulacija", rekao je.
Laj je naglasio da Kina svojim djelovanjem predstavlja ono što tajvanski Zakon o suzbijanju infiltracije definiše kao "strane neprijateljske sile".
Predsjednik je predložio 17 pravnih i ekonomskih mjera, uključujući strogu reviziju zahtjeva kineskih državljana za posjete ili boravak na Tajvanu, kao i prijedloge za ponovno aktiviranje vojnog suda.
Takođe je naveo da će njegova vlada izvršiti "neophodna prilagođavanja" u vezi sa tokovima novca, ljudi i tehnologije između Tajvana i Kine, ali nije ulazio u detalje.
Pored toga, Laj je rekao da će vlada izdavati "podsjetnike" tajvanskim glumcima i pjevačima koji nastupaju u Kini o njihovim "izjavama i postupcima", kao odgovor na ono što Tajpej vidi kao kontinuiranu kinesku kampanju pritiska na pop zvijezde da daju propekinške izjave.
"Nemamo izbora osim da preduzmemo aktivnije korake."
Kancelarija za tajvanska pitanja pri kineskoj vladi izjavila je ove sedmice da je "potpuno prirodno" da narod Tajvana, uključujući umjetnike, izražava svoje priznavanje Kine, usljed javnog negodovanja na Tajvanu nakon objava nekoliko tajvanskih slavnih ličnosti na kineskim društvenim mrežama, u kojima su Tajvan nazvali "pokrajinom Kine".
Kina tvrdi da Tajvan pripada njenoj teritoriji i nikada nije isključila mogućnost upotrebe sile kako bi ostrvo stavila pod svoju kontrolu.
Tajvanska vlada odbacuje pretenzije Pekinga i ističe da samo narod ostrva može odlučiti o svojoj budućnosti.
Bonus video:
