Iran odbacio direktni dijalog sa SAD, nije protiv indirektnih pregovora

"Direktni pregovori sa stranom koja stalno prijeti pribjegavanju silom i čiji razni zvaničnici iznose kontradiktorne stavove, ne bi imali smisla", rekao je šef iranske diplomatije Abas Aragši, a saopštilo njegovo ministarstvo

3289 pregleda 0 komentar(a)
Aragši, Foto: Screenshot/Youtube
Aragši, Foto: Screenshot/Youtube

Iran je danas odbacio svaki direktni dijalog sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), ali nije protiv indirektnih pregovora.

To se događa u trenutku kada je američki predsjednik Donald Tramp predložio pregovore bez posrednika, ali i zaprijetio bombardovanjem Irana u slučaju neuspjeha diplomatije.

Zapadne zemlje na čelu sa SAD decenijama sumnjaju da Teheran hoće da se domogne nuklearnog oružja. Iran odbacuje te navode i tvrdi da su njegove aktivnosti u nuklearnom sektoru samo za mirnodopske svrhe, konkretno za energiju.

Tramp je prošlog mjeseca uputio pismo iranskim zvaničnicima pozivajući ih na pregovore o njihovom nuklearnom programu. Ali američki predsjednik takođe je zaprijetio da će bombardovati Iran u slučaju neuspjeha diplomatije i uveo dodatne sankcije iranskom naftnom sektoru.

"Direktni pregovori sa stranom koja stalno prijeti pribjegavanju silom i čiji razni zvaničnici iznose kontradiktorne stavove, ne bi imali smisla", rekao je sinoć šef iranske diplomatije Abas Aragši, a danas saopštilo njegovo ministarstvo.

"Ali ostajemo privrženi diplomatiji i spremni smo da pokušamo put indirektnih pregovora", dodao je Aragši.

Iran i SAD, bliski saveznici tokom monarhije Pahlavi, nemaju diplomatske odnose od 1980. godine, poslije uzimanja američkih diplomata za taoce u ambasadi u Teheranu usred islamske revolucije.

Dvije strane održavaju posredne kontakte preko švajcarske ambasade u Teheranu. Oman je takođe igrao ulogu posrednika u prošlosti, i Katar u manjoj mjeri. Trampovo pismo predato je Iranu preko Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Tramp je u četvrtak rekao da bi više volio da ima direktne pregovore sa Iranom, ocijenivši da bi stvari išle mnogo brže i da bi se mnogo bolje razumjela druga strana ako se ne ide preko posrednika.

Iranski predsjednik Masud Pezeškijan, izabran prošle godine sa obećanjem o nastavku dijaloga sa Zapadom da bi se dobilo olakšanje sankcija i podstakla privreda, zapitao je zašto Tramp prijeti ako želi da pregovara.

Iran je 2015. zaključio sporazum sa stalnim članicama Savjeta bezbjednosti UN (Kina, Rusija, SAD, Francuska i Britanija) i Njemačkom prema kome su ograničene iranske nuklearne aktivnosti u zamjenu za ublažavanje sankcija.

Tramp je SAD povukao iz tog sporazuma 2018. godine tokom svog prvog mandata i ponovo uveo sankcije Iranu. Kao odgovor na to Iran se distancirao od teksta sporazuma i ubrzao razvijanje svog nuklearnog programa.

Bonus video: