Šef diplomatije Katara je danas pozvao na dijalog arapske zemlje koje su prekinule diplomatske odnose s njegovom državom, uvjeravajući da će veze Katara sa SAD ostati čvrste. Manje od 24 sata od odluke Saudijske Arabije, Bahreina, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Jemena, Egipta i Maldiva da prekinu diplomatske odnose s Katarom i da ga izoluju ekonomski, finansijski i saobraćajno, Muhamed bin Abdul Rahman je pozvao te zemlje na "otvoren i iskren dijalog" o rješavanju krize.Te zemlje su u ponedjeljak saopštile da će povući svoje diplomate iz Katara i protjerati katarske diplomate sa svoje teritorije, zbog podrške te zemlje islamičkim grupama i odnosa s Iranom. Američki državni sekretar Reks Tilerson izrazio je očekivanje da to neće uticati na jedinstvo u borbi protiv islamskih ekstremista. "Naš odnos sa SAD ostaje strateški", rekao je katarski ministar. Katarski emir Tamim bin Hamad Al Tani pozvao je 27. maja iranskog predsjednika Hasana Rohanija i čestititao mu pobjedu na predsjedničkim izborima. Saudijska Arabija, većinski sunitska kraljevina, smatra Iran, kojim vladaju šiitski muslimani, najvećim neprijateljem i prijetnjom regionalnoj stabilnosti.
Arapske zemlje su najavile i da će obustaviti vazduhoplovni i pomorski saobraćaj, a Saudijska Arabija će zatvoriti i kopnenu granicu s Katarom, čime će ta zemlja biti odsječena od ostatka Arapskog poluostrva.
Svojim državljanima su naredili da odu iz Katara, a državljanima Katara su dali 14 dana da se vrate u svoju zemlju.
U Kataru, zemlji bogatoj gasom, nalazi se najveća američka vojna baza odakle se izvode vazdušni napadi na pozicije Islamske države i stacionirano oko 10.000 vojnika.
Katar je u nekoliko navrata demantovao da podržava ekstremističke grupe u regionu.
Erdogan smanjuje tenzije: Razgovarao sa arapskim liderima i Rusijom
Predsjednik Turske, Redžep Tajip Erdogan, blizak saveznik Katara, saopštio je danas da je preduzeo "diplomatske napore" za rješavanje novonastale krize između Katara i drugih arapskih zemalja, na čelu sa Saudijskom Arabijom. "Erdogan je uložio diplomatske napore u rješavanje spora izmedju prijatelja i braće, u duhu svetog mjeseca Ramazana", izjavio je portparol Predsjedništva Turske, Ibrahim Kalim. On je rekao da je Turska spremna da narednih dana i nedjelja radi na rješavanju krize, apelujući na zemlje Zaliva da sve "probleme riješe putem pregovora, dijaloga i komunikacije". Kako je javila turska državna agencija Anadolija, Erdogan je juče razgovarao s katarskim emirom, šeikom Tamimom ben Hamadom al Tanijem, sa saudijskim kraljem Salmanom, s kuvajtskim emirom, sa šeikom Sabahom al Ahmadom al Sabahom, kao i s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom. Turska, koja ima dobre odnose sa svim zemljama Zaliva, često je, kao i Katar, na meti kritike da podržava razne grupe povezane sa islamističkim Muslimanskim bratstvom u Egiptu i drugim arapkim zemljama.
Kuvajt pokušava da posreduje u rješavanju krize
Kuvajt pokušava da posreduje u rješavanju spora u Persijskom zalivu, izjavio je danas katarski ministar spoljnih poslova Muhamed bin Abdul Rahman Al Tani. Al Tani je u intervjuu za televiziju Al Džazira izjavio da je kuvajtski emir zamolio sinoć katarskog emira Tamima bin Hamada Al Tanija da sačeka sa svojim govorom o krizi. "Primio je poziv od emira Kuvajta koji ga je zamolio da odloži govor kako bi dao vremena da se riješi kriza", rekao je katarski ministar. Šef katarske diplomatije je, ipak, odbacio pokušaje nametanja tuđe volje Kataru i miješanje u njegova unutrašnja pitanja. Kuvajtska novinska agencija javila je da je emir Sabah Al Ahmad Al Sabah razgovarao u ponedjeljak veče s katarskim emirom i pozvao ga da pruži šansu naporima koji bi mogli da ublaže tenzije. Poziv je uslijedio pošto je u Kuvajt došao član saudijske kraljevske porodice s porukom od saudijskog kralja.
Bonus video: