Dok iračka vojska napreduje, pa makar i sporo, u oslobađanju teritorije od Islamske države, napori vlade da popravi uslove za život u oblastima koje su bile pod kontrolom islamista u najboljem slučaju su neujednačeni.
U većini oslobođenih gradova jedva da funkcionišu javne usluge, negdje i dalje ne postoje, a o obnovi još ne može da se govori, navodi američka agencija Asošiejted pres.
Primjer nedovoljne pomoći iračke vlade stanovnicima je bolnica u gradu Kajara, jedna od samo dvije državne bolnice u krugu od oko 200 kilometara oko Mosula, gdje već pet mjeseci traju borbe iračke vojske i Islamske države.
U bolnicu u Kajari nekada bude donijeto toliko žrtava sukoba u Mosulu da ne mogu sve da budu stavljene u frižidere u mrtvačnici, pa se tijela jednostavno ređaju na pod, nekad jedna preko drugih, uvijena u ćebad, kako su i donijeta.
Od kada je ponovo otvorena u januaru, kada je Kajara poslije dvije godine oslobođena od Islamske države, u bolnici je liječeno više od 2.000 pacijenata, uključujući oko 600 ranjenih u borbama.
Bolnica pruža i ostale zdravstvene usluge za hiljade ljudi koji žive u tom području.
Ipak, ta zdravstvena ustanova ne dobija nikakvu pomoć od vlade u Bagdadu. Čak i plate ljekara, kao i opremu, obezbjeđuje strana humanitarna organizacija WAHA.
U bolnici radi samo šest hirurga, koji nekada spavaju samo nekoliko sati za više dana. Ima samo dvije operacione sale i 50 kreveta, pošto su gornji spratovi uništeni u sukobima.
"Sramota je da to kažem, ali nismo primili nikakvu pomoć ni podršku od vlade, iako je grad oslobođen prije osam mjeseci", izjavio je glavni hirurg bolnice Mansur Maruf.
Prije nekoliko sedmica, kada je bolnicu posjetio komesar EU za humanitarnu pomoć, saopšteno je da će EU ove godine donirati Iraku 42,5 miliona dolara, između ostalog i za zdravstvo.
Upitan da li su dobili tu pomoć, Maruf se nasmijao.
"Tražili smo mnogo stvari. Poslali smo mnogo spiskova. Svaki put kada ih pitamo kažu da će pomoći, ali onda se ništa ne desi", kazao je hirurg.
Bonus video: