Republikanski senator i ratni heroj Džon Mekejn preminuo je u 81. godini, saopšteno je u subotu iz njegovog kabineta, prenose američki mediji.
Mekejn je bolovao je od tumora na mozgu, koji mu je dijagnostikovan u julu 2017. godine. Karcinom mu je otkriven tokom operacija uklanjana krvnog ugruška iznad oka. U decembru iste godine je napustio Vašington, a u petak je, prema saopštenju porodice, odlučio da prekine da uzima terapiju.
Njegova supruga Sindi saopštila je na Tviteru: "Preminuo je onako kako je i živio, pod svojim uslovima, okružen ljudima koje je volio, u mjestu koje je najviše volio".
Mekejn je u američkom Senatu zastupao državu Arizonu u šest mandata, a 2008. godine je bio i predsjednički kandidat Republikanske stranke. Na izborima je izgubio od Baraka Obame, prvog afro-američkog predsjednika SAD.
Predsjednik SAD Donald Tramp, kojeg je Mekejn često oštro kritikovao, tvitovao je: "Moje najdublje saučešće i poštovanje za porodicu senatora Džona Mekejna. Naše srce i molitve su uz vas".
My deepest sympathies and respect go out to the family of Senator John McCain. Our hearts and prayers are with you!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 26 August 2018
Odajući poštu svom nekadašnjem političkom rivalu, Obama je u saopštenju naveo da su on i Mekejn, uprkos "potpuno različitim životnim iskustvima" i političkim razlikama, dijelili "vjernost nečem višem - idealima za koje su se generacija Amerikanaca i imigranata borile, marširale i žrtvovale se", prenosi Glas Amerike.
"Naše političke borbe smatrali smo privilegijom i prilikom da budemo nosioci tih visokih idela kod kuće, i da ih unapređujemo širom sveta", napisao je Obama.
Mekejn je imao i neuspješnu kandidaturu za predsjedničku nominaciju Republikanske stranke 2000. godine, kada je izgubio od Džordža Buša mlađeg.
Onemogućio usvajanje zakonskog predloga kojim je trebalo da bude ukinut Obamin Zakon o reformi zdravstvene zaštite
U Senatu je bio poznat kao konzervativac, ali je sarađivao je sa demokratama na pitanjima reforme imigracionog sistema, klimatskih promjena, finansiranju kampanje.
Bio je centralna figura jednog od najdramatičnijih trenutaka u Kongresu, za vrijeme mandata aktuelnog predsjednika SAD Donalda Trampa, kada se vratio u Vašington ubrzo nakon što mu je otkriven rak i onemogućio usvajanje zakonskog predloga kojim je trebalo da bude ukinut Obamin Zakon o reformi zdravstvene zaštite.
Snažan zagovornik članstva Crne Gore u NATO
Mekejn bio je zainteresovan za dešavanja na Balkanu i često je tamo putovao. Takođe je bio snažan zagovornik članstva Crne Gore u NATO-u, a u martu 2018. godine je odlikovan za doprinos promociji crnogorskih interesa, snaženju međudržavnih odnosa te međunarodnom ugledu i položaju Crne Gore.
U posljednjem intervjuu za srpski servis Glas Amerike u aprilu 2017. Mekejn se, između ostalog, založio za veći angažman SAD na Balkanu.
Više od pet godina u zarobljeništvu u Vijetnamu
Mekejn je rođen 29. avgusta 1936. godine u američkoj pomorskoj bazi u zoni Panamskog kanala - američkoj teritoriji u to vreme.
Sin i unuk admirala, Mekejn je bio pilot tokom rata u Vijetnamu. Nakon što mu je 1967. godine oboren avion, proveo je više od pet godina u zarobljeništvu.
U zatvoru je često bio mučen, zbog čega je imao trajne fizičke posljedice, a dvije godine je proveo u samici. U Senatu je bio žestok protivnik surovih metoda ispitivanja osumnjičenih za terorizam.
Izabran je za kongresmena 1982. godine, poslije više od dvije decenije službe u mornarici, a za senatora 1986. U Vijetnam se vraćao i kao senator i radio na tome da posmrtni ostaci američkih vojnika stradalih u toj zemlji budu vraćeni kući.
Bonus video: