PenzionerJoksim Obradović za januarski račun za struju morao je da izdvoji 165 eura. Dobro zna šta je sve tu uračunato
"Uočavam 17 eura za ove male hidroelektrane, mislim najgore o tome... Dakle, osim redovnog plaćanja, treba da favorizujemo one koji već imaju ionako mnogo para", kaže Obradović.
Novu naknadu – podsticanje za obnovljive izvore energije 2, Vlada je uvela izmjenom Uredbe o postojećoj, zbog novih vjetroelektrana u elektroenergetskom sistemu. Sada je ta nova stavka skoro duplo veća od postojece i nju plaćaju oni koji potrose vise od 300 kilovata po satu, odnosno čiji je mjesečni račun 30 eura i više.
Za novi namet mnogi i ne znaju, pa kažu:
- "Nijesam u toku".
- "Ne znam sta plaćam, ne razumijem se u to, ali došlo mi je 90 struje, a penzija 120, kako da opstanu penzioneri?"
- "Imam 230 eura penziju i 200 eura mi je račun za struju, to nije moguće".
- "Sto osamnaest eura mi je za januar, ja ne znam što je ovo".
Prema podacima EPCG, prosječan račun za januar iznosio je 47 eura. Ipak, u energetskoj kompaniji tvrde da nova naknada neće pogoditi više od polovine stanovništva.
"Broj mjernih mjesta u Crnoj Gori koja imaju potrošnju manju od 300kWh je oko 60 odsto, od čega je 80 odsto na sjeveru države i na njih se neće odraziti nova uredba Vlade za obnovljive izvore energije 2", saopšteno je iz EPCG.
Da Vladi građani nijesu bili na prvom mjestu, kada je definisala granice za novu naknadu, tvrde u MANS-u.
Da je Vlada zaista mislila o potrošačima, onda bi ona recimo tu granicu izvela na 500 kilovata, jer ko troši 300 kilovata? Vjerovatno se troši u kućama u kojima se ne živi stalno, u stanovima u kojima se ne živi tokom čitave godine. Ono sto je neka stvarna potrošnja je od 450 kilovata pa naviše, a u Podgorici je to sigurno 600 ili 700 kilovata", ističe Ines Mrdović iz MANS-a.
Iz Ministartva ekonomije, iako su bili obećali, nijesu odgovorili na pitanja TV Vijesti da li je bilo neophodno uvođenje dodatne naknade za obnovljive izvore energije, te kako će se to, uz najavljeno novo poskupljenje struje, odraziti na standard građana.
Sa druge strane u MANS-u zaključuju:
"Ovo je sustinski nastavak jedne gramzive pohlepne politike u pogledu subvencija, gdje treba od potrošaća uzeti što više i prebaciti u džepove privilegovanih i tajkuna", zaključuje Mrdović.
I građani su ogorčeni zbog stalnih poskupljenja, pa kažu:
- "Znači, onaj ko ima više da mu pridamo još malo. Tu nema realnog komentara, ovo je dranje nasuvo naroda".
- "Dok ima ovakvih ljudi u Crnoj Gori, tako će biti".
- "To nije u redu, male su plate".
- "Ne znam, možda gospodaru nekakav harač da nosimo, dodatno".
A već od marta plaćaćemo skuplju struju od 2,7 do šest procenta, što će zavisiti od načina potrošnje i tarifnih modela, koji se prvi put uvode u Crnoj Gori.
Joksim s početka priče ima samo jedan zaključak:
"Ovo je nenormalno".
Bonus video: