Porodice Todorović i Pejatović nastanjene u nikšićkom naselju Rubeža, pored Željezare Tosčelik, već pet dana žive u strahu, nakon što su njihova imanja prekrile sitne iskre i veći snopovi mineralne vune, koju je jak vjetar donio sa vodotornja fabrike.
"Zamislite situaciju da jedan dan izađete iz kuće i ispred kuće, po putu, po bašti, po livadi vidite da je napala neka guba. I vi ne znate šta je, smijete li zgaziti na to, smijete li disati", priča mještanin Rubeža Miodrag Todorović.
Ovako jedan od vlasnika imanja pored Željezare objašnjava iskrice i snopove materije koja je već pet dana rasuta po njegovom i dvorištu Pejatovića, na oko 10 hiljada kvadrata.
Ugroženi mještani tvrde da je upravo sa Željezarinog tornja jak vjetar donio mineralnu vunu koja je prekrila njihova imanja.
Todorovići i Pejatovići već pet dana žive u strahu, jer ne znaju da li je materija kojom su prekrivena njihova dvorišta, voćnjaci i bašte opasna po zdravlje ljudi, životinja i biljaka.
"Ne znaš ništa odakle ti prijeti opasnost, smiješ li otvoriti prozor, smiješ li se kretati, hoćeš li unijeti nešto u kuću, smiješ li disati, vrlo neprijatna i mučna situacija", priča Todorović.
"Mi ne znamo šta da radimo. Uzorali smo bašte, da li ih smijemo saditi ili ne, najvjerovatnije da ne. Mi djeci ne damo iz kuće da izlaze, ne smijemo prozor otvoriti, ne smijemo veš iznijeti", kaže mještanka Rubeža Bosiljka Pejatović.
Ugroženi mještani su o slučaju obavijestili Ekološku inspekciju, koja je uzela uzorke vune i zemljišta i kako tvrde, Tosčeliku naredila da očisti zahvaćene površine. Na lice mjesta u ponedjeljak su izašli inženjeri iz fabrike, koji su navodno konstatovali da je stanje katastrofalno, ali od tada, tvrde, više niko nije dolazio. Iz Tosčelika kažu da nije u pitanju opasni otpad, već vuna koja je služila kao izolator.
"Naglašavamo da djelovi staklene vune koji su naneseni vjetrom nijesu otpad nastao iz procesa proizvodnje u fabrici, već djelovi izolatora krovne površine, kao i da isti ne predstavljaju otpad opasan po okolinu, što su nam potvrdili stručnjaci koji se bave ovom problematikom", kazali su iz Toščelika.
Todorovići i Pejatovići će, ipak sa strahom čekati da stručno mišljenje o vuni sa njihovih imanja da Ekološka inspekcija, iz koje danas medijima nijesu odgovorili kada će rezultati analiza biti poznati. Do tada, ugroženi mještani zahtijevaju da Tosčelik očisti njihova imanja, koliko je to moguće. Iz fabrike obećavaju da će to uraditi čim dobiju instrukcije kako sakupiti i najsitnije čestice vune.
Bonus video: