U policiji smatraju da će postavljanjem savremenih fiksnih radara na 72 crne tačke na putevima, biti ostvarena višestruka korist. Prevenirace se saobraćajne nesreće i smanjiti njihove štetne posljedice.
Takodje, uloženi novac u vrlo kratkom roku , trebalo bi da se vrati u budžet kroz plaćanje kazni. Iz odgovora na pitanje Savjeta za građansku kontrolu rada policije, jasno je da ce se na radare jos cekati ali I da su prvi koraci konacno napravljeni. UP je od vlade trazila de se sredstva za postavljanje radara planiraju u kapitalnom budzetu za narednu godinu.
"Planirano je raspisivanje tendera za uvođenje stacionarnih sistema u posljednjem kvartalu, dok je prije nekoliko dana upućen zahtjev da ovaj projekat uđe u kapitalni budžet za 2020. godinu", rekao je pomoćnik direktora Uprave policije, Nikola Janjušević.
I stručnjaci podsjećaju zasto su fiksni radari toliko važni u saobraćaju.
"Smanjenje broja saobraćajnih nezgoda, posebno onih saobraćajnih nezgoda koje imaju za posljedicu teške tjelesne povrede, eventualno smrtne posljedice i velike materijalne štete. Takođe, kod naših vozača bi se stvorila jedna velika disciplina. Ti radari će biti u funkciji 24 sata", kazao je saobraćajni vještak Goran Čarapić.
"Prekoračenje brzine, preticanje na punoj liniji, korišćenje nedozvoljenih sredstava alkohola, droga, sve to ima uticaja na bezbjednost saobraćaja", objašnjava instruktor vožnje Radovan Jokanović.
Bez obzira na cijenu, koja u ovom trenutku nije poznata, radari su vise nego opravdana investicija.
"Postavljanje tih radara je zanemarljiva u odnosu na sve ono što može da izazove određena brzina", kazao je Goran Čarapić.
I bez radara , svakako ne zaboravite - prilagodite brzinu uslovima i stanju puta, vezite se ,ne koristite mobilni u voznji ,budite trijezni za volanom - jedino tako sacuvacete i sebe i druge.
Bonus video: