Posljednje istraživanje rađeno uz podršku Ministarstva pravde, koje pokazuje da gotovo polovina crnogorskih građana nema povjerenje u pravosudni sistem, u ovom vladinom resoru vide kao kritičko mišljenje u slobodnom i demokratskom društvu.
Sa druge strane, u civilnom sektoru ga doživljavaju kao odavno upaljen alarm da se iz pravosuđa što prije mora otkloniti prvenstveno politički i finansijski uticaj izvršne vlasti .
I dok u resoru Zorana Pažina tvrde da je slična percepcija građana o radu pravosudnih institucija i u zemljama EU, Boris Marić iz Centra za građanske slobode navodi primjere iz domaće prakse zbog kojih, kako kaze, ne čudi što svega 27 odsto građana vjeruje sudstvu, a još manje – 18 odsto tužilaštvu.
Kao razloge za nepovjerenje nabrajaju korupciju, politički uticaj, nedostatak pravičnosti.
Na pitanje jesu li zabrinuti zbog ovakvih rezultata i šta im govori percepcija građana, iz Ministarstva pravde ne stižu konkretni odgovori.
Podatke nedavno predstavljenog istraživanja, koje je za njih i CGO uradio Ipsos stratedzik marketing, u Ministarstvu, sagledavaju kroz uporednu praksu.
"Kritičko mišljenje je sastavni dio svakog slobodnog i demokratskog društva, zbog čega uporedni podaci u većini evropskih demokratija pokazuju slične rezultate. Prema posljednjem izvještaju Evropske komisije (Eurobarometar), u Evropskoj uniji u prosjeku 45% građana nema povjerenja u pravosudne institucije. U zemljama članicama EU iz našeg okruženja poput Hrvatske, Slovenije, Italije, Bugarske ili Rumunije procenat građana koji nemaju povjerenje u pravosuđe je i značajno veći, u prosjeku čak 67%", kazali su iz Ministarstva pravde.
U civilnom sektoru, pak, ističu kako su posljednji rezultati zabrinjavajući, ali ne i iznenađujući.
"To je jedan alarm koji je odavno upaljen, a ovo je jedan podsjetnik da taj alrm radi i da je pravosudni sistem pod ozbiljnim političkim uticajem. I to je najveća kočnica da se uđe u suštinske reforme pravosudnog sistema. Ako imamo činjenicu da su postupci tipa Kalić, Šarić, završili kako su završili – oslobađajućim odlukama, da imamo činjenicu da je afera Koverta ostala u fioci i da se ne pokušava, niti iko ima namjeru da procesuira tu aferu na pravi način, onda nije iznenađenje da imamo ovakvu percepciju građana", kazao je Boris Marić iz Centra za građanske slobode.
Povjerenje građana je, priznaju u resoru Zorana Pažina, veoma značajno za efikasno funkcionisanje pravosuđa, ali i za ostvarenje pravde i ukupan napredak društva.
Ipak, umjesto odgovora na pitanje šta će učiniti kako bi poboljšali povjerenje građana u crnogorsko pravosuđe, odgovaraju šta su već učinili.
"Posljednjih godina crnogorski pravosudni sistem značajno je unaprijedio nivo otvorenosti i transparentnosti u svom radu, kroz redovno objavljivanje dokumenata, ažurno informisanje javnosti i medija o svom radu i redovnu saradnju sa organizacijama civilnog društva", rekli su iz Ministarstva pravde.
Marić, sa druge strane, poručuje da se do većeg povjerenja dolazi otklanjanjem političkog ali I finansijskog uticaja izvrsne vlasti.
"To sada nije slučaj ni u smislu finansiranja, odnosno pravosudnog budžeta, jer velikim dijelom I dalje pravosudni budžet zavisi od izvršne vlasti. Evo samo primjer raspodjele stanova, rješavanje stambenih pitanja sudija, je dovoljan da već imate problem sa nezavisnošću", poručio je Marić.
Zato, sugeriše Marić, Ministarstvo pravde mora ozbiljnije da sagleda istraživanje koje je i samo podržalo.
Bonus video: