Kada je nekadašnji predsjednik SFRJ Josip Broz Tito posjetio željezaru u Nikšiću bio je impresioniran uspjesima ovog radnog kolektiva koji je u vrlo kratkom vremenu usvojio tehniku komplikovane proizvodnje.
"Ova fabrika ima veliku budućnost i veoma je važna za našu socijalističku izradnju", izjavio je tada drug Tito.
I bila je važna za Jugoslaviju.
A danas se o simbolu Nikšića u kojem se proizvodilo preko 200 vrsta kvalitetnog čelika, govori sa sjetom.
Od privrednog giganta ostala je samo prošlost, a u amanet Nikšićanima ostavljena je jedna rečenica koju svi nekako svečano izgovaraju: "U Željezari je nekad radilo preko sedam hiljada radnika."
"Mi smo radili u nekom sretnom vremenu đe je sve bilo uređeno, radnička prava su bila maksimalno zaštićena, čovjek je mogao da ide na bolovanje ako je bio bolestan, plate su bile redovne, od tih plata smo mogli super da živimo. Čitav grad je maltene po desetak dana bio prebukiran, krcate su bile prodavnice, kafane, sve je živjelo od Željezare. Znate šta znači kad sedam hiljada i 300 radnika primi platu", kazao je Željko Perović, bivši radnik Željezare .
Sada pod patronatom turskog Tosčelika, nekadašnji ponos grada pod Trebjesom, živi u potpuno drugačijim uslovima.
"Kad čujem ove priče od starih radnika to više liči na bajku da vam pravo kažem. Jer trenutno stanje kakvo je danas je blago rečeno katastrofalno. Situacija u fabrici je na veoma lošem nivou. Radnici nijesu zadovoljni. Radnici primaju male plate jer uslovi rada su zaista teški", kazao je Željko Rabrenović, predsjednik sindikata Željezare.
U atmosferi gdje se ono što je normalno doživljava kao bajkovito, nije teško pogoditi da li je bilo bolje nekad ili sad.
Ljubo Golubović koji u čeličani, na pećima, godinama zarađuje za hljeb, saglasan je sa konstatacijom sindikalnog lidera da predani angažman na poslu i bankovni računi radnika nikako da se usaglase.
Najviše žali generacije koje tek dolaze u fabriku.
"270 eura , to je ugovor koji potpisuju ovi mladi ljudi koji dolaze sa ulice. To je znači mizerno. Ajde i nekako i mi stariji radnici koji imamo već tu 15 godina. Nešto im ta plata liči na nešto. Ima tu radnika koji mogu samo da plate komunalije i jedno neđelju dana da žive da prehrane porodicu", rekao je Ljubo Golubović, radnik Željezare.
Treba da misle na budućnost da stvaraju porodicu... Kako?
Bonus video: