UNICEF-ovi volonteri mladi reporteri kampanje medijske pismenosti “Birajmo šta gledamo”, preuzimaju emisiju “Načisto” i razgovaraju o lažnim vijestima. Njihov gost biće crnogorski novinar Petar Komnenić.
"Nedavno sam naportalu Vijesti objavio blog sa naslovom Idemo li moj đed i ja u istu školu? U tom blogu maštam o školi u kojoj se mediji svakodnevno koriste u učionici kako bi se brže i lakše usvajala nova znanja. U takvoj školi, djeca svakodnevno razvijaju medijsku pismenost, jerkroz medijsku produkciju na raznim časovima stičunove uvide u to kako mediji funkcionišu koji im pomažu da im još više pristupaju s kritičkom sviješću.Koja je, po Vama, uloga škole u razvoju medijske pismenosti djece i mladih? I da li tu ima prostora za saradnju škola sa medijima?" pitao je Unicefov volonter - mladi reporter Miljan Vlahović.
"Možda bi se današnja situacija sa društvenim mrežama mogla uporediti sa vožnjom automobila krajem 19. vijeka kada je bilo dovoljno da imate auto da bi ga vozili. Tek nakon što je odsustvo pravila dovelo da saobraćajnih nesreća, došlo je do uvođenja obaveznih vozačkih ispita i dozvola. Šta mislite, da li bi možda mladi trebali da imaju obaveznu obuku i ispit iz medijske pismenosti da bi dobili dozvolu da sa 13 godina pristupe društvenim mrežama, baš kao što imaju obaveznu obuku i polažu ispit da bi mogli da voze auto?" pitao je Unicefov volonter - mladi reporter Balša Božović.
"Želim da čujete tu poruku, čak i kada govorimo o tradicionalnim medijima, važno je prepoznate razlike između medija koji su posvećeni javnom interesu, koji govore o suštinskim stvarima i medija kojima to nije cilj, koji su su skuponoše. To nisu mediji, to nisu novinari, to nisu naše kolege, to su PR timovi, to su vidljivi trolovi. Vidite ih likom, čujete ih šta pričaju i oni imaju samo jedan zadatak da potru ozbiljne novinarske priče i vas da udalje od suštine, da vas drže glupima," kaže Komnenić.
"Trolove i botove finansiraju različite interesne grupacije, da li iza njih stoje korporacije, da li iza njih stoje neki privatni klanovi, da li stoje političke partije, što je često na ovim našim prostorima, da ne ulazim pretehnički I IT-ovski u tu priču šta je bot. Bot je softverski robot iza kojeg takođe stoji neka armija najamnika koji na taj način upravljaju zapravo diskursom na mrežama, dok iza trola stoji jedna je li, konkretna osoba, takođe doduše sakrivena koja je od krvi i meda. Ali da pojednostavimo tu priču, to je čitava armija najamnika koja opet ima jedan krunski cilj, da vas drži u mračnoj šumi, da vi ništa ne vidite, da spinuju, da vas udalje od suštine, da eventulano što se takođe ćesto ovdje dešava u Crnoj Gori da kroz razne komentare pokušaju da unište kredibilitet autora ovih informacija koje ne odgovaraju njihovim nalogodavcima, da na taj način skrenu pažnju sa priče," kaže Komnenić.
"Brzina ne može biti opravdanje za plasiranje netačne informacije, niti može postojati bilo koji izgovor zato što kada objavite lažnu informaciju, onda je cijena najskuplja. Onda gubite kredibilitet, onda gubite povjerenje, onda u ovom poslu više ne značite ništa, i vrijeme je da ga promijenite ili možda potražite zaposlenje tamo u nekom od ovih nazovi medija o kojima sam pričao na startu, koji imaju potpuno druge ciljeve i kojima je zadatak očuvanje nekih krupnih interesa koji nemaju veze sa javnim interesom," kaže Komnenić.
"Nešto manje od jedne četvrtine mladih uzrasta 12-17 godina provjerava tačnost neke vijesti prije nego je podijeli na društvenim mrežama. Mladima je na društvenim mrežama često bitno da budu prvi koji će objaviti neku zanimljivu informaciju. Vjerujem da Vam ova vrsta pritiska zvuči poznato, s obzirom da je u medijima značajno biti prvi u plasiranju informacija javnosti. Šta je ovdje Vaš savjet i kako Vi postupate – je li najbitnije biti prvi u objavljivanju neke informacije, pa nema veze i ako nije tačna?" pitala je Komnenića Unicefova volonterka - mlada reporterka Nađa Lalović.
Prije trideset godina, svjetski lideri su se ujedinili oko zajedničke ideje i usvojili međunarodni zakon o djetinjstvu, odnosno Konvenciju Ujedinjenih nacija o pravima djeteta. Dakle, ove godine, slavimo 30. rođendan međunarodnog ugovora o ljudskim pravima koji ima najviše ratifikacija na svijetu.
Tim povodom, UNICEF širom svijeta podržava djecu i mlade da, makar na dan, preuzmu razne institucije i u središte njihove pažnje stave pitanja prava djeteta.
Mediji su, naravno, među tim institucijama i UNICEF-ovi volonteri-mladi reporteri su u Crnoj Gori danas preuzeli emisiju Načisto na Televiziji Vijesti.
Bonus video: