Pljevlja su među 10 najzagađenijih gradova u Evropi, pokazuju podaci Svjetske zdravstvene organizacije. I sami Pljevljaci odavno su svjesni kakav vazduh dišu i kakvu vodu piju.
Iz godine u godinu uglavnom raste broj oboljelih od malignih bolesti, kažu iz Instituta za javno zdravlje.
Nakon blagog pada u 2017, prošle godine je od zloćudnog tumora oboljelo preko 200 Pljevljaka.
Istovremeno, sve više djece ima bolesti respiratornog sistema. Jasno je da je zagađenje vazduha jedan od glavnih uzroka.
Iako podaci pokazuju rast oboljelih tumora u Pljevljima, novi predsjednik opštine tvrdi da je stanje, što se tiče zagađenosti, mnogo bolje nego prethodnih godina.
"Taj trend generalno govoreći nije samo u Pljevljima nego u kompletnom regionu. U Pljevljima je bila i cementara prije nekih dvadesetak godina koja je značajno više zagađivala grad i tad smo takođe imali trendove vezane za maligna oboljenja na ovaj ili onaj način. Ono što je jako bitno da moramo biti svjesni da moramo činiti akcije da to zagađenje smanjimo... Možemo reći da je stanje danas bolje nego juče, danas bolje prije nego godinu dana", kazao je Igor Golubović.
Jedan problem vuče drugi za sobom. U Crnoj Gori je prošle godine negativan prirodni priraštaj zabilježen u čak 18 opština i to uglavnom na sjeveru a po najnovijim podacima Monstata, Pljevlja su grad sa najvećom stopom bijele kuge u 2018. godini.
Posljednji izvještaj Agencije za zaštitu životne sredine o kvalitetu vazduha za novembar prošle godine pokazao je svu dubinu problema u Pljevljima. Skoro svaki dan grad je bio zagađen štetnim česticama, a samo četiri dana te čestice bile su u granici dozvoljenih.
Na ove alarmantne podatke malo ko se osvrće, a Pljevljaci se nadaju da će im dugo čekana toplifikacija konačno omogućiti da udišu malo čistiji vazduh.
Bonus video: