Školski brod Jadran je prije 86 godina stavljen u službu, tada za potrebe jugoslovenske kraljevske ratne mornarice. Danas je posjedu Vojske Crne Gore.
"Osnovna namjena mu je obuka kadeta kao i učenka, studenata u obuci navigaciji i pomorstvu. Brod može da služi u komercijalne svrhe, za potrebe Ministarstva odbrane i drugih državnih organa. Takođe, na međunarodnim krstarenjima predstavlja Crnu Goru. Tokom II svjetskog rata, brod je zatečen u italiji, služio je kao most u jednom od venecijskih kanala, posle kapitulacije Italije, vratio se u Njemačku, posle dugih diplomatksih razgovora, vraćen je u Tivat i remontovan, nastavio da obavlja funkciju obuke kadeta. ", kazao nam je Lazar Knežić, poručnik korvete .
Slavni jedrenjak je u godinama II svjetskog rata, korišćen u Italiji pod nazivom “Marko Polo”. Najduže putovanje u istoriji Jadrana, daleke 1938. godine trajalo je 23 dana, i vodilo je od Dubrovnika do Njujorka. Od ukupno 24 školska krstarenja, poručnik korvete, Knežić je učestvovao na dva.
Trojarbolni jedrenjak dug 60 m, do sada je prešao preko 400.000 morskih milja i obišao gotovo sve luke u Evropi, od Crnog do Baltičkog mora. Osim impozantnog izgleda, Jadran posjeduje brojne eksponate kao što su brodski dnevnik, barometar, sredstvo za izbacivanje vode, brodarska i sredstva za navigaciju, kao i spomen knjiga iz 71. godine.
Pogledajte što je na brodu zabilježila ekipa "Boja jutra"
Bonus video: