U DPS-u strahuju da transparentnost ne preraste u zloupotrebu

U opoziciji tvrde da je ovakvo zakonsko rješenje plodno tlo za nastavak nezakonitog finansiranja DPS-a, pa pozivaju Vladu da ga povuče
1419 pregleda 0 komentar(a)
Novović
Novović

„Svi znamo da političke partije pripadaju jednom dobrovoljnom sektoru“

Ovako je Ministarstvo javne uprave tokom javne rasprave o Nacrtu zakona o SPI, obrazložilo zašto, uoči izborne godine, predlaže da se političke partije izuzmu iz obaveze da omoguće javnosti pun uvid u svoje finansije.

I dok u Ministarstvu javne uprave oslobođanje partija od ove obaveze vide kao legitiman cilj, poslanici vlasti i opozicije tvrde da njihove stranke nemaju šta da kriju.

„DPS nema zaista šta da krije, niti je dosad krio bilo šta niti ima potrebe ubuduće bilo šta da krije“, navodi Radule Novović iz DPS-a.

„DF front nema ništa protiv toga da svi imaju uvid u finansiranje i konstituenata i DF-a“, dodaje Predrag Bulatović.

Ipak, iz DPS-a navode da će za konačno izjašnjavanje o ovom Nacrtu sačekati sjednicu plenuma, te da transparentnost mora imati svoju mjeru.

„U zadnje vrijeme naročito neki subjekti prave određenu vrstu fame od Zakona o SPI. Mislim da to ne treba tako da bude, transparentnost da, ali zloupotreba slobodnog pristupa informacijama ne. Dakle, naći neku mjeru u svemu tome i ne zloupotrebljavati mogućnost da vam neko da informaciju“, kaže Novović.

S druge strane, u opoziciji izuzimanje partija iz transparentnog finansiranja vide kao ustupak koji Vlada pravi samo zbog DPS-a.

„To je sužavanje kontrole vladajuće partije jer ona se godinama koristi takozvanim crnim fondovima. Vidjeli smo, na osnovu svjedočenja Duška Kneževića, zlatnog tajkuna DPS-a, da je samo on dao nekoliko miliona kako kaže, dakle namjera je ovom normom u stvari da se finansiranje političkih partija, prije svega DPS-a, sakrije od javnosti“, ocjenjuje Bulatović.

Slično misle i u SDP-u.

„Poslije afere Koverta i brojnih dokaza i sumnji u nelegalno finansiranje vladajuće partije, bilo bi primjereno da se osnažuju, a ne slabe antikoruptivni mehanizmi u ovoj oblasti. SDP zato očekuje da vlast odustane od ovog predloga i da time ne pruži još jedan razlog našim evropskim partnerima za sve konkretnije kritike i ocjene o stagnaciji procesa EU integracija“, kazao je Ivan Vujović.

Kako bi se nezakonitom finansiranju konačno stalo na put, iz DF-a predlažu mnogo strože kazne.

“Na način što će se uvesti krivično djelo koje će značiti nezakonito finansiranje političkih subjekata u izbornoj kampanji i uopšte i u redovnoj djelatnosti”, navodi Bulatović.

Ministarstvo javne uprave trenutno analizira sve primjedbe dostavljene tokom javne rasprave o Nacrtu zakona o SPI, na koji je nevladin sektor imao više primjedbi, između ostalog i u vezi upravo ovog člana 5.

Bonus video: