Za najjači opozicioni savez, Demokratski front (DF), dijalog sa premijerom Duškom Markovićem nije opcija.
“Ovaj poziv doživljavamo kao očajnički pokušaj čovjeka koji je svjestan da plovi na Titaniku i to kao prvi oficir, a da je kapetan čovjek koji je izgubio razum. Samo potpuno neiskusni ili eventualno zluradi čovjek koji bi primio poziv od Markovića u ovom momentu bi mogao da odgovori pozitivno na taj poziv jer to bi bilo davanje nekakvog kiseonika njegovoj Vladi”, kazao je poslanik DF-a, Slaven Radunović.
I u Demokratskoj Crnoj Gori su još juče poziv Markovića okarakterisali kao klasičnu obmanu, kako kažu, “premijera blefera” koji vrlo nevješto pokušava da simulira demokratiju. Demokrate ocjenjuju i da su pozivi Markovića na dijalog izgubili bilo kakvu vrijednost jer su unaprijed sračunati na novu prevaru.
U SDP-u još vagaju.
“SDP kao demokratska i evropska partija uvijek bila i ostala privržena dijalogu. Tako će biti i ovog puta, naravno ukoliko procijenimo da postoji ozbiljan politička namjera da se u izbornoj godini dijalogom riješe krupni politički i institucionalni problemi u društvu", kazala je predsjednica SDP-a Draginja Vuksanović Stanković.
Iz SNP-a navode da Vlada na čelu s Markovićem prvo mora da se dogovori sa sa Mitropolijom crnogorsko-primorskoM i ostalim eparhijama Srpske pravoslavne crkve, pa tek onda može uslijediti dijalog o izbornom zakonodavstvu i evropskom putu Crne Gore. U Ujedinjenoj Crnoj Gori isticu da su raspoloženi za razgovor, ali pod jednim uslovom.
“Prvo mora prestati gotovo javna policijska tortura. Morate vratiti naše Specijalne policijske jedinice u "kasarnu". Morate prestati sa sijanjem straha. Morate pokazati da Vladu ne vodi lider DPS-a. Morate nas uvažiti da bismo razgovarali", kazao je poslanik Ujedinjene Crne Gore, Goran Danilović.
Premijer Marković je na dijalog o temama koje bi trebalo da dovedu do uspješnog okončanja evropske integracije Crne Gore pozvao i nevladin sektor. I dok u Centru za demokratsku tranziciju i Građanskoj alijansi poziv Markovića vide kao odgovoran potez kome će se odazvati jer smatraju da je dijalog neophodan, u MANS-u kažu da za dijalog moraju biti ispunjeni određeni uslovi.
“Taj poziv vidim kao jedno vrhunsko licemjerje od strane premijera Markovića i smatram da je on upućen u cilju ostvarivanja nekih dnevno-političkih potreba. Prije nego što bi bilo kod od nas trebao da kaže “da, mi prihvatamo dijalog s Vladom Crne Gore, Duško Marković i kompletna Vlada moraju da daju odgovore na neka vrlo konkretna pitanja koja se tiču i transparentnosti Vlade, evo da ne idemo dalje od toga zašto se Marković ne izjasni da li je Vladin avion korišćen za privatne potrebe", kazao je Dejan Milovac iz MANS-a.
Pismo za dijalog stiglo je i štampanim medijima. Predsjednik borda direktora Vijesti, Željko Ivanović u pismu premijeru Markoviću kaže da će on ili neko od njegovih kolega doći na sastanak, ali da od sastanka očekuje da ne bude bacanje prašine u oči domaćoj, a posebno međunarodnoj javnosti i još jedan jeftini pokušaj vlasti da dobije male poene kod Brisela, a da sve ostane po starom.
Podsjećajući da je u nizu posljednjih Izvještaja o napretku Evropske komisije, stanje i politika Vlade u medijima dobijala najlošiju ocjenu, Ivanović je istakao da Vlada, javna preduzeća i lokalne samouprave i dalje nemilice troše novac na medije koji svojom tržišnom pozicijom, uticajem i kredibilitetom to ne zaslužuju. Ivanović premijera Markovića podsjeća i da je Crna Gora postala prva zemlja u Evropi u kojoj jedna Medija bajing agencija ima svoju tv stanicu (TV Nova i Dajrekt Media) dok je, povrh toga, omiljeni tv kanal predsjednika DPS-a ,TV Pink, nakon prodaje i prelaska u kablovsku mrežu, ekspresno, kao medij u stranom vlasništvu, ušao u mjerenja, a time i u marketinški kolač malog i siromašnog crnogorskog tržišta.
I iz dnevnika Dan najavljuju dolazak kako bi premijeru kritike saopštili u lice.
“Kao predsjednik Komisije za istrage napada na novinare i urednik najtiražnijeg dnevnog lista u zemlji iznijeću primjedbe na medijski ambijent koji vlast kreira, ugroženost nezavisnih medija kao stubova demokratije. Država je dužna da obezbijedi slobodan i siguran rad medija jer bez toga nema ni slobodnih izbora. To će biti i prilika da pokažemo da mi koji smo kritičari režima nijesmo neprijatelji države. Naprotiv", kazao je urednik Dana, Nikola Marković.
Marković je u pismu uz ostalo naveo da je dijalog potrebno voditi o izbornim i medijskim, ali i zakonima koji će unaprijediti vladavinu prava u Crnoj Gori.
Bonus video: