Advokatica Vesna Cimbaljević za Boje jutra je govorila o krivičnom djelu izazivanje panike i nereda, uslovima za ostvarenje ovog krivičnog djela i njegovim posljedicama.
„Ko iznošenjem ili pronošenjem lažnih vijesti ili tvrđenja izazove širenje panike ili nereda može se kazniti zatvorom do jedne godine, a teži oblik djela postoji ako je ono učinjeno putem medija i sredstava javnog informisanja, u kojem slučaju će se to lice kazniti zatvorom do tri godine“, objašnjava advokatica.
Kako kaže, ispunjenje uslova za ostvarenje bića ovog krivičnog djela trebaju se cijeniti u svakom konkretnom slučaju.
„Posljedica ovog krivičnog djela može da se ogleda u različitim reakcijama građana, kao što je ometanje donošenja ili sprovođenja određenih odluka institucija“, kaže Cimbaljević.
Ona objašnjava da osnovano sumnjičenje nekog lica ne znači da je to lice krivo i u tom slučaju treba voditi računa o pretpostavci nevinosti.
„Ovo krivično djelo je kompleksno i nije ga lako dokazati, zbog čega je postupak i njegovo pravilno sprovođenje od velike važnosti za utvrđivanje postojanja krivičnog djela“, ističe Cimbaljević.
Advokatica dodaje da praksa Evropskog suda za ljudska prava štiti slobodu izražavanja, kao i da određuje neophodnost da se prije hapšenja, kao teže mjere, izreknu blaže mjere koje su srazmjerne povredi koja je učinjena.
„Najugroženije pravo trenutno jeste pravo na privatnost, a klijenti se najviše javljaju zbog problema u radnom odnosu, usljed dobijanja otkaza i isteka ugovora“, kazala je Cimbaljević, dodajući da poslodavac nema obavezu da produži ugovor koji je istekao.
Bonus video: