Šta su istinite, a šta lažne vijesti o 5G mreži, za Boje jutra je govorio Boris Jevrić, pomoćnik izvršnog direktora Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, ali i rukovodilac Sektora za radiokomunikacije.
„Riječ je o novoj mreži, koja će obezbijediti ubrzanu komunikaciju, manje kašnjenje, prenos video signala mnogo boljeg kvaliteta, a omogućiće daljinsko upravljanje kućnim uređajima, ali i umanjiti trošenje električne energije“, saopštio je Jevrić.
Kako je kazao, negativne vijesti o 5G mreži su uglavnom rezultat nedovoljne infomisanosti i upoznatosti sa svim benefitima koje će donijeti upotreba 5G mreže.
„Ne postoji naučni dokaz da elektromagnetni zraci, koji su rezultat ove i sličnih mreža, negativno utiču na zdravlje ljudi i životnu sredinu“, napomenuo je Jevrić.
On je istakao da se do kraja godine očekuje gotova strategija o uvođenju 5G mreže u Crnu Goru.
„Tokom naredne godine planiramo da sprovedemo proces dodjele spektra, a možemo očekivati gotove servise 5G mreže tokom 2022. godine, dok će na samu dinamiku tog procesa uticati više faktora“, saopštio je Jevrić.
Kako je dodao, bazne stanice su namijenjene za pokrivanje mrežom, a broj baznih stanica će zavisiti od broja korisnika i intenziteta upotrebe mreže.
„Elektrotehnički fakultet ima licenciranu laboratoriju za mjerenje elektromagnetnog zračenja i oni su mjerenjem utvrdili da je ovo zračenje u blizini baznih stanica za gotovo deset puta manje od propisanog kriterijuma“, ističe Jevrić.
On je napomenuo da 5G mreža koristi iste radiofrekvencijske talase koje su koristile i druge mobilne i telekomunikacijske mreže.
„Agencija će, u saradnji sa Ministarstvom ekonomije, pokrenuti pitanja bezbjednosti i sigurnosti podataka koja se takođe javljaju u pogledu korišćenja 5G mreže“, dodao je Jevrić.
Bonus video: