Kako je DPS nakon 30 godina izgubio na izborima: "Koverta", "Možura", Zakon o slobodi vjeroispovijesti

"Mi svi znamo da je DPS izgubio. I to je suštinska poruka svima, iako to nije eksplicitno rečeno", kazao je Stevo Muk iz Instituta alternativa

119668 pregleda 123 reakcija 41 komentar(a)
Predsjednik Crne Gore i DPS, Milo Đukanović, Foto: AP
Predsjednik Crne Gore i DPS, Milo Đukanović, Foto: AP

Državna izborna komisija (DIK) objavila je rezultate parlamentarnih izbora na osnovu 100 odsto prebrojanih glasova, prema kojima je opozicija, nakon 30 godina, pobijedila Demokratsku partiju socijalista (DPS) i moći će da formira novu vlast.

Analitičari smatraju da je padu DPS u najvećoj mjeri doprinio Zakon o slobodi vjeroispovijesti, koji ih je stajao gubitka skoro 30.000 glasova na državnom nivou, i mogućnosti da prvi put nakon 30 godina neće moći da formiraju buduću vladu.

Od ukupno 23 opštine, DPS je dobar rezultat postigao u samo pet opština.

DPS je ostala pojedinačno najjača partija u Crnoj Gori sa 35 odsto glasova i imaće 30 mandata u parlamentu, ali sa svojim tradicionalnim partnerima i SDP ima ukupno 40, dok su tri opozicione koalicije osvojile ukupno 41 i mogu DPS da pošalju opoziciju nakon pune tri decenije.

Najveći skok zabilježila je koalicija "Za budućnost Crne Gore", koju predvodi Demokratski front (DF) sa 32,5 odsto glasova i imaće 27 mandata.

Koalicija "Mir je naša nacija" na čelu sa Demokratskom Crnom Gorom uzela je 12,5 odsto odnosno 10 mandata, a lista "Crno na bijelo", okupljena oko Građanskog pokreta URA 5,5 procenata, i četiri mandata.

Za analitičare nema dileme da je DPS platio ceh više afera, od "Koverte" do "Možure" ali ih je istorijskog poraza najviše koštalo donošenje Zakona o slobodi vjeroispovijesti krajem prošle godine.

"Kap koja je prelila čašu, koja je prelila ovih pet do šest procenata koji su doveli do ovog ishoda"; istakao je Miloš Bešić, istraživač javnog mnjenja

"Ovaj rezultat opozicije, u suštini je rezultat onih protesta koji su bili antikoruptivni i koji su se dešavali 2018. i 2019, kao kulminacija jednog opšteg saznanja da je vlast korumpirana, i s druge strane ovih protesta koji su bili identitetske, vjerske prirode. Kad pogledate ove rezultate, to je rezultat u suštini tih pokreta", rekao je Stevo Muk iz Instituta alternativa.

U parlament ulaze i Socijaldemokrate i Bošnjačka stranka sa po tri, Socijaldemokratska partija (SDP) sa dva i dvije albanske koalicije sa po jednim mandatom, dok su hrvatske nacionalne stranke ostale bez mandata jer je Hrvatska građanska inicijativa osvojila 0,27 a Hrvatska reformska stranka 0,13 odsto, i nisu prešle cenzus od 0,35 procenata.

Sve u svemu, DPS je izgubio 13.000 glasova i šest mandata, a DF sa partnerima snažno skočio za skoro 60.000 glasova i čak 10 mandata.

Demokrate su poboljšale svoj skor za preko 10.000 glasova, a Građanski pokret URA, sa četiri mandata u prvom samostalnom nastupu, postala tas na vagi za buduću vlast.

"Imali smo jedno snažno uključenje SPC, njen rad na terenu, i to je nešto što se nije zabilježilo, ne samo u Crnoj Gori, nego šire, da smo imali crkvu koja je vrlo aktivno radila praktično terensku kampanju, i to je rezultiralo svakako tih nekoliko procenata većom izlaznošću, a sami tim i dijelom odliva birača od DPS ka opozicionim partijama", rekao je Zlatko Vujović iz CEMI.

"Mi svi znamo da je DPS izgubio. I to je suštinska poruka svima, iako to nije eksplicitno rečeno", kazao je Muk.

Vujović je, gostujući u Bojama jutra na Televiziji Vijesti, kazao da ako sva opozicija ne podrži koncept ekspertske vlade, onda može biti komplikovano.

"Činjenica je da ono što se moglo čuti iz štaba gospodina Krivokapića, da su oni spremni da podrže jednu takvu vladu, tehničku, ako se do toga dođe vjreujem da je šansa da se takva vlada fomrira, prilično velika, s tima da je ta većina tanka, 41 mandat", rekao je Vujović.

Ustavni rok za formiranje Vlade je 90 dana.

Predsjednik države, a u ovom slučaju i poraženog DPS Milo Đukanović može da na početku povjeri mandat svom partijskom kolegi Dušku Markoviću, kao nosiocu liste najjače partije pa tek onda opoziciji.

Zato novinar Zoran Radulović, novinar "Monitora" smatra da opozicija mora što prije da se dogovori, i da nema puno vremena za gubljenje.

"Oni treba da se dogovore što prije i da predsjedniku države predaju popis sa 41 poslanikom, odmah onog momenta kada se verifikuju poslanički mandati i da ztaraže da se mandat za sastav vlade povjeri tome i tome. Bude li se čekala Đukanovićeva dobra volja, onda ćemo se svi načekati", kazao je Radulović.

Na jučerašnjim izborima opozicija je ubjedljivo pobijedila DPS u najvećim gradovima.

Bonus video: