Uskoro će se na crnogorskom nebu naći bespilotna letjelica jedne kompanije iz Podgorice, a koja će joj biti namjena u budućnosti, pogledajte u prilogu.
Ovo je ,,Krilatić", crnogorska autonomna, bespilotna letjelica.
Od zaprašivanja polja, gašenja požara, akcija spašavanja, pa do slanja pošte, ova letjelica, priča inženjer Rade Lazarević, može sve.
"Tradicionalno se zove UAV skraćeno i to je jedna leteća platforma koja ima višestroku namjenu...Mašta je samo granica za šta sve može da se upotrijebi", navodi Lazarević.
Krilatić sluša instrukcije sa zemlje, a koliko hiljada metara može da leti, još uvijek je poslovna tajna. Mada njegove sposobnosti su premašile sva očekivanje, kaže Larazević.
"Može da radi pa u neograničemo, ali u velikom broju u sistemu rojeva. Sa jedne tačke, vi možete da upravljate sa nekoliko letjelica i one mogu da odrade značajan posao. Podizanje običnog helikoptera, po nekom cjenovniku je 800 dolara na sat a ovakva letjelica koštala bi jedno 10-15 eura goriva da završite jedan posao, pa sami možete procijeniti prednosti", ističe Lazarević.
Sam projekat dizajniranja trajao je oko 30 dana dok je za rad na konstrukciji bilo potreno 7 mjeseci, a trenutno je u fazi testiranja.
"Trenutno pravilnik naše Agencije za civilno vazduhoplovstvo propisuje i određene težine i uslove za letenje. Tu moraju da postoje razne vrste standarda i definisani propisi za sigurnost letenja, postoje uslovi za tipove bespilotnih letjelica. Trenutno imamo limit u kilaži, ali vidjeli smo da okruženje je to ažuriralo sa standardnima EU, tako da i mi sami očekujemo da će to biti vrlo brzo, a u skladu sa onim testitranjima, računamo da će to biti kad završimo testiranje i sklopimo izvještaj vozila", kazao je Lazarević.
I dok autonomna letjelica čeka svoje odobrenje, iz kompanije kažu da su zadovoljni do sada postignutim, ali ne kriju ushićenje što će Krilatić uskoro pokazati svoje mogućnosti.
Bonus video: