Godinama je sve veći broj djece koja imaju kratkovidost. Mislim da oni dosta provode vremena u zatvorenom prostoru i bez ove pandemije, kazala je u Bojama jutra dr Sanja Borović, oftalmolog.
Smatra da je malo vremena prošlo da bi se moglo govoriti o tezi njemačkih oftalmologa da bi moglo doći do povećanog stepena kratkovidosti zbog pandemije, jer djeca više koriste mobilne uređaje, tablete i slično
"Treba da prođe izvjestan vremenski period da bi vidjeli da li zaista i koliki uticaj ima sama pandemija i zatvorenost. Međutim ono što radeći kao pretežno dječiji oftalmolog jeste što vidim da godinama raste broj kratkovide djece", rekla je Borović.
Navodi da je to primjetno u cijelom svijetu, u razvijenim zemljama na čije podatke se svi oslanjaju kao relevantne, ali da ćemo tek vremenom utvrditi koji je stvarni uzrok.
"U suštini kratkovidost se ne može spriječiti, možete je možda ublažiti. Kad su u pitanju manje kratkovidosti nema potrebe da djeca nose naočari ako imaju pola dioptrije, zato što oni stvarno tada ne vide jer su u zatvorenom prostoru".
Opšti stav je, objašnjava, da se kod djece se uopšte ne skida dioptrija.
"Ekstremno rijetke su situacije i kada je to samo medicinski indikovano, drugačija situacija uopšte ne postoji, jer dječije oko je oko koje se razvija i ukoliko se operiše kod male djece može doći do promjene na samom oku gdje kasnije imate teške posljedice. Kratkovidost se ne operiše prije 21 godine i to pod uslovom da dvije godine uzastopce je ta dioptrija nepromijenjena", rekla je Borović.
Bonus video: