Za proizvodnju litre mlijeka potrebno oko 65 centi, mljekari traže povećanje prodajne cijene

"Litar domaćeg mlijeka u marketima neće biti skuplji od uvoznog upravo zbog toga što prerađivači se 20 godina vade preko leđa poljoprivrednih proizvođača- Sve to što je trebalo da završi kod poljoprivrednih proizvođača završava se kod prerađivača mlijeka", tvrdi Pešić

2395 pregleda 2 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Crna Gora godišnje potroši oko 40 miliona eura na uvoz mlijeka, uvozno smo zavisni, rekao je u Bojama jutra proizvođač mlijeka Vučko Pešić.

"Kada je bio prvi protest prosipanja mlijeka 2013. godine bili smo na istoj distanci kao i danas, cijena je bila čak bila manja nego 2002. godine i danas je manja nego 2002.", rekao je Pešić.

Navodi da je 2013., kada je krenuo štrajk, Ministarstvo poljoprivrede proizvođačima uvelo subvenciju od tri centa po litru mlijeka, zbog čega se napravio vještački višak mlijeka.

"Od mljekara tražimo da osnovna cijena mlijeka bude nekih 10 centi veća od trenutne, a trenutna je oko 30 centi. Otprilike tražimo da to bude osnovna cijena mlijeka koja će se po kvalitetu odvajati", rekao je Pešić

Za proizvodnju litra mlijeka potrebno je od 60 do 65 centi.

Pešić zahtijeva da se i opštine uključe i da se povećaju premije.

"Litar domaćeg mlijeka u marketima neće biti skuplji od uvoznog upravo zbog toga što prerađivači se 20 godina vade preko leđa poljoprivrednih proizvođača- Sve to što je trebalo da završi kod poljoprivrednih proizvođača završava se kod prerađivača mlijeka", tvrdi Pešić.

Proizvođač mlijeka Željko Radeč smatra da otkupna cijena mlijeka od 70 centi nije realna, te da bi ona trebalo da iznosi oko euro.

"Litar mlijeka proizvedenog na farmi nije naša kalkulacija nego kalkulacija stručnjaka iz Ministarstva poljoprivrede i na današnji dan iznosi oko 60 centi. Toliko je nas koštao litar mlijeka da ga proizvedemo. Otkupna cijena litra mlijeka u mljekarama je 36 centi i na to imamo još jedno 20-ak centi, što od opština, što od Ministarstva. Trenutno poslujemo sa gubitkom od nekih četiri,pet centi po litru", rekao je Radeč.

Bonus video: