Zemljotres 1979. se nije mnogo osjetio na zgradama u samom gradu Kotoru jer su građene sa kvalitetnim kamenom, širokih temelja, jedino je stradala i napravila štetu dotrajala drvena konstrukcija koja se u tom momentu obrušila i nažalost napravila žrtve.
To je u Bojama jutra kazala arhitektica Vlasta Mandić.
"Citadela i ovaj dio u vrijeme zemljotresa je manje više ostao isti, ovo su tvrđave koje su građene za odbranu od topova i to je takva konstrukcija da se na njoj nije mogao osjetiti sam zemljotres", objasnila je.
Mandić kaže da je grad u krajnjoj liniji dobro prošao s obzirom na njegovu starost i da je u to vrijeme bio u dotrajalom stanju.
"U tim vremenima život je izlazio iz grada, savremeniji prostori i izgradnja van grada je izvukla stanovništvo, grad je bio dosta napušten i nije bilo brige oko njega, tako da mu je to bio jedan zadnji momenat da se tu nešto kvalitetno uradi kao što se i u krajnjoj liniji i uradilo".
Poslije zemljotresa okupio se sav stručni kadar i formirala se radna organizacija obnove koja je, priča Mandić, imala sve struke na raspolaganju i već sjutradan je počelo obnova.
"Sa jednim stvarno nenormalnim radom uspjeli smo i zahvaljujući kadru koji je došao iz inostranstva, Poljaci, Česi i drugi koji su snimali svaki objekat u gradu. Napravljen je jedan projekat grada Kotora i da se nešto desi, nekakva nepogoda i da se grad ponovo ošteti moglo bi se sve nanovo konstruirati po tim nacrtima koji su jedna nevjerovatna vrijednost", rekla je Mandić.
Bonus video: