Kad sistemi nisu spremni onda se često djeca proglašavaju za problematičnu

Tokom posljednje dvije godine u porastu siromaštvo i diskriminacija. Zlostavljanje djece nije samo fizičko, nego i psihičko i o tome se mora voditi računa

2871 pregleda 1 komentar(a)

Dječija prava ali i obaveze se stalno mijenjaju. Imamo veliki broj razvoda, djeca teško komuniciraju sa oba roditelja jer oni nisu dovoljno zreli da ih uključe. To jeste ugrožavanje prava djeteta, rekla je u Bojama jutra psihološkinja Lidija Mirković.

Ona ističe da se kao zlostavljanje djeteta smatra fizičko, ali da postoji psihičko zlostavljanje.

"Jedan njegov vid je razgovor odraslih pred djetetom, a dijete ne razumije i plaši se. Zadnje dvije godine tokom pandemije su bile teške. Promijenjene okolnosti uvijek imaju refleksiju na djecu. Smanjena interakcija, smanjeni časovi, promijenjen način edukacije, to uvijek izaziva posljedice", kazala je Mirković.

Načelnica stručne službe Vrhovnog državnog tužilaštva Dijana Popović Gavranović istakla je da je su u posljedne dvije godine siromaštvo i diskriminacija djece kojima nije bilo dostupno obrazovanje i zdravstvena zaštita u porastu.

"Porast nasilja je zabilježen i kod nas i globalno, a sve se reflektuje na djecu. Kad sistemi nisu spremni onda se često porodice u kojim se dešavaju problemi ili djeca proglašavaju za problematične. Onda postaje vidljivo da sistem nedovoljno brine o djetetu i proodici, ali i stručnjaci koji treba da budu na liniji. Kada u okviru pravosuđa tražite zaštitu za dijete onda su svi sistemi prije toga propustili da urade šta je potrebno da bi dijete uživalo svoja prava", rekla je Popović Gavranović.

Bonus video: