NVO Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) od početka godine predala je preko 4.000 zahtjeva za slobodan pristup informacijama i preko 2.000 žalbi zbog ćutanja administracije, rekao je u Bojama jutra Lazar Grdinić.
On ističe da MANS godinama kontinuirano eksploatiše Zakon o slobodnom pristupu informacijama (SPI).
"Porazno je što smo morali podnijeti i 2.000 žalbi što govori o tome koliko su institucije, organi i kompanije ažurni u sprovođenju zakona. Podnijeli smo i 1.500 tužbi", naveo je Grdinić.
Smatra da građani i dalje imaju velikih poteškoća u ostvariranju svojih prava, a prije svega prava na slobodan pristup informacijama.
Ekspert za zaštitu ličnih podataka Radenko Lacmanović komentarišući period između dva 28. septembra kazao je da smo daleko od željenog, a da nismo dostigli ni očekivano.
Kako kaže, stvar se može posmatrati sa dva aspekta, institucionalnog i suštinskog.
"Sa institucionalnog smo nazadovali. Čini se da je početni entuzijazam i u Agenciji za zaštitu ličnih podataka oko primjene zakona splasnuo, a sedam mjeseci smo bili bez Savjeta kao drugostepenog organa", navodi Lacmanović.
To, poručuje on, na najbolji način pokazuje da su i sami poslanici u Skupštini Crne Gore bili neodgovnorni i prema ovom pitanju.
Komentarišući broj zahtjeva i žalbi koje je podnio MANS, Lacmanović navodi da je to moralo da se desi jer nije bilo Savjeta.
"Suštinski bi rekao da svijest onih koji odlučuju u državnim organima nije na zadovoljavajućem nivou. To je iz razloga što su najrestriktivnije prema javnosti političke partije, a na odgovorna mjesta u državnim organima dolaze kadrovi iz političkih partija, pa kako su naučili u partijama tako se ponašaju i u organima", ističe Lacmanović.
Bonus video: