Po 180 sati društveno-korisnog rada za oštećenje zaštićenog prirodnog dobra

Sevdin Korać (34) i Emir Korać (29) iz Petnjice na oko 300 metara od prirodnog ulaza u Đalovića pećinu uklesali svoja imena

22744 pregleda 17 komentar(a)
Foto: Mile Vuković
Foto: Mile Vuković

Sevdin Korać (34) i Emir Korać (29) iz Petnjice provešće po 180 sati obavljajući društveno-korisni rad kao kaznu jer su u avgustu prošle godine oštetili unutrašnjost zidova Đalovića pećine koja predstavlja zaštićeno prirodno dobro.

Oni su na oko 300 metara od prirodnog ulaza u pećinu uklesali svoja imena.

Inače, za ovo krivično djelo propisana je kazna od tri mjeseca do pet godina zatvora.

U speleološkom klubu "Pauk", iz kojeg su i prijavili slučaj, smatraju da ova presuda neće obeshrabriti buduće vandale.

"Neće se tu ništa promijeniti, a samo nerazumijevanje tog problema je upitno jer naši građani nemaju znanja da shvate kolika je ta šteta i kakva je ta šteta", rekao je Petar Cerović iz speleološkog kluba "Pauk".

Po izricanju presude, tužiteljka Ljubica Caković se odrekla prava na žalbu. Iz bjelopoljskog Osnovnog tužilaštva na pitanja Televizije Vijesti - zašto je to uradila i koje su to olakšavajuće okolnosti, ako je jedan od okrivljenih i ranije osuđivan - nisu odgovorili konkretno, već su samo kazali da je sud taj koji određuje visinu i vrstu kazne, cijeneći sve olakšavajuće i otežavajuće okolnosti.

"Državni tužilac je odgovoran za svoj rad u predmetima koji su mu dodijeljeni i nezavisan u radu i donošenju odluke, pa je s obzirom na izrečenu kaznu postupio prema dokazima, okolnostima događaja, ličnosti učinioca, naznačenom krivičnom djelu i visini kazne", navodi se u odgovoru Osnovnog tužilaštva u Bijelom Polju.

Speleološki klub "Pauk" zabrinjava i to kako će se sanirati ova devastacija i nastaviti sa projektom valorizacije Đalovića pećine. Apeluju na Opštinu Bijelo Polje da hitno djeluje zbog štete koja se pravi na pećini već mjesecima, otkako je probijen vještački ulaz, odnosno tunel.

"Tu je doveden u pitanje biodiverzitet na samoj toj klisuri i objektu Đalovića pećine, tu su štete nepopravljive i nenadoknadive i pitanje je kako će se to riješiti. Pećina je i dalje ostavljena na milost i nemilost vremenu, sve i dalje stoji kako stoji, ništa što su obećali nisu ispunili", rekao je Cerović.

Speleolozi upozoravaju da je brzina i efikasnost važna zbog toga da problem ne bi dalje eskalirao čime bi se nepovratno izgubile ljepote i ukrasi Đalovića pećine. Kapitalnim budžetom za nastavak projekta valorizacije predviđeno je 1,9 miliona eura.

Bonus video: