Odlukom Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO) da se kod jednog izabranog ljekara može registrovati do 2.000 pacijenata bez obzira na njihovu starosnu strukturu otvorila su se mjesta za hiljade pacijenata koji do sada nisu imali svog ljekara, a za ljekare se nije suštinski ništa promijenilo, jer su svi ti pacijenti svakako pregledani.
To je između ostalog u Bojama jutra rekao direktor FZO Vuk Kadić.
On je rekao da su detaljnom analizom i u saradnji sa menadžmentom Doma zdravlja utvrdili da dosadašnja metodologija i određivanje maksimalnog broja pacijenata po ljekaru dovodi u situaciju da imamo 16.000 pacijenata u Podgorici koji nemaju izabranog ljekara.
"Ovaj podatak od 2.000 pacijenata po ljekaru nije ništa novo jer je dosadašnja metodologija predviđala određivanje maksimalnog broja pacijenata na dva načina, po broju pacijenta i težinskim koeficijentom koji se određuje na osnovu starosne kategorije pacijenata koje ljekar ima", rekao je Kadić.
Do sada je postojala podjela na sedam kategorija, a najviše bodova nosila su djeca do jedne godine (3), zatim populacija preko 70 godina (3), a od 18. do 50 godina koeficijent je bio najniži (0,8).
"To znači da oni nisu toliko posjećivali ljekara, pa nisu opterećivali zdravstveni sistem. Ova metodologija se zasnivala na kapitaciji koja je važila do prošle godine, utvrdili smo da je ovaj koeficijent težinski izgubio smisao. Na ovaj način, s obzirom na to da postoji 85 timova za odrasle, dobili bismo 170.000 ljudi koji bi sad mogli po prvi put da se prijave kod ljekara..", istakao je Kadić.
To, navodi on, za ljekare ne mijenja ništa, već samo uvodi red jer su svi ti pacijenti i do sada bili pregledani, ali bi morali da dođu fizički i čekaju slobodan termin.
Direktor Doma zdravlja Podgorica Danilo Jokić ponavlja da se izmjenom pravilnika ništa nije promijenilo.
"Jutros, kao i prije par dan, svi pacijenti su tu, samo smo htjeli da se registruje nešto što već funkcioniše. Nikad nijedan pacijent nije vraćen, bio registrovan ili ne, ali ovo je trenutak da se registruju, da ne moraju da čekaju kraj radnog vremena... Imamo kolege koje već imaju 2.000 registrovanih pacijenata", objašnjava Jokić.
Smatra da se ovom izmjenom neće riješiti problem, jer ljudske resurse ne možete zamijeniti...
"Potenciram i naglašavam da je 36 kolega iz DZ na specijalizaciji porodične medicine i usavršavanju, tri dolaze do kraja ove godine... Imamo saglasnost Ministarstva zdravlja da i ove godine dodijelimo pet specijalizacija porodične medicine. To je način da zadržite ljekare u DZ", rekao je Jokić.
Bonus video: