U samom centru Budve, kompanija "Mia Investments", nastavlja da gradi kompleks na parceli od 8.500 kvadrata, uprkos odluci resornog ministarstva da im poništi saglasnost na idejno rješenje.
Donedavnog rukovodioca u Opštini brine što gradilište još uvijek nije zapečaćeno, a nastavak radova vidi kao prijetnju po bezbjednost građana.
Iz resora Janka Odovića, pak tvrde, da preduzimaju sve radnje u skladu sa zakonom.
Soliteri kod hale Jadranskog sajma u Budvi uveliko se rade, iako je prošlog mjeseca poništena saglasnost na idejno rješenje za ove objekte.
Dvije kule od po 15 i 16 spratova gradi kompanija "Mia Investments", kojoj je Ministarstvo prostornog planiranja i urbanizma poništavanjem saglasnosti, poništilo prijavu gradnje ovog kompleksa, nakon što su iz Opštine Budva urgirali da se zaštiti imovina metropole turizma.
Donedavnom rukovodiocu nadležnog sekretarijata nije jasno zbog čega gradilište nije zapečaćeno.
"Ono što nas stvarno čudi je apsolutno odsustvo reakcije države, odnosno Direktorata za inspekcijski nadzor i licenciranje. U smislu da oni odbijaju da izvršavaju naloge koje su u obavezi da izvršavaju. Investitor, izvođač radova, na današnji dan nema validnu dokumentaciju. Ukoliko su savjestan investitor i odgovoran, kao što tvrde, trebali su da zastanu sa građevinskim radovima. Nanovo započnu cijelu proceduru pribavljanja svih saglasnosti i tek onda ukoliko bi eventualno izdejstovali ponovu dozvolu za gradnju – nastave izvođenje radova", istakao je Đorđe Zenović, bivši rukovodilac Sekretarijata za zaštitu imovine Opštine Budva.
Iz Ministarstva prostornog planiranja i urbanizma, u čiji rad Zenović sumnja, tvrde da preduzimaju sve mjere kako bi se utvrdilo činenično stanje.
"Posebno ističemo da je, saglasno Zakonu o inspekcijskom nadzoru, inspektor samostalan u vršenju inspekcijskom nadzoru. Nakon sprovedenog inspekcijskog postupka, te sagledavanja svih činjenica i okolnosti predmetnog slučaja, javnost će biti blagovremeno obaviještena", saopšteno je iz tog minsiatstva.
Prethodnih dana bilo je zamućeno i more, nakon što se voda sa zemljom sa gradilišta budućih kula izlila u potok, koji se uliva u more.
Osim toga, na susjednom gradilištu urušio se betonski potporni zid.
Da bezbjednost u ovom slučaju nije bila odluka broj jedan, proizilazi iz činjenice, kaže Zenović, da je u decembru prilikom izvođenja radova teško oštetećena vodovodna cijev.
"Koja snadbijeva vodom Stari grad, Gospoštinu, cijelo šetalište i mi smo od vodovoda i kanalizacije dobili informaciju da postoji opasnost da se u toku ljetnje sezone biti otežano, a čak eventualno i onemogućeno normalno snadbijevanje vodom", rekao je Zenović.
Od Opštine Budva i kompanije "Mia Investments", koja okuplje turske investitore, Televizija Vijesti je ostala uskraćena za odgovore na pitanja koja je poslala.
Zenović sumnja da je izvršeno falsifikovanje saglasnosti budvanskog Vodovoda, zbog čega će i sam podnijeti krivićnu prijavu.
"Revident 'Sedam-ing' pro, firma koja je po zakonu bila u obavezi da prikupi svu dokumetaciju, da da saglasnost na revidovani projekat je po našoj informaciji falsifikovala saglasnost Vodovoda i kanalizacija da se na konkretnoj lokaciji mogu izvoditi građevinski radovi", rekao je Zenović.
Gradnja kula se realizuje na parceli od 8.500 kvadrata u vlasništvu kompanije "Safiro Beach" koja je sa turskom komapnijom zaključila ugovor o zajedničkoj gradnji.
A pravni zastupnik kompanije, advokat Miloš Komnenić je krajem septembra prošle godine rekao da je projekat višestruko ispitan od strane različitih nadležnih organa, i to kako tužilaštva, tako i resornog ministarstva.
Bonus video: