Rudović: Šokiran sam i zapanjen da neko izjednačava Javni servis sa državnom službom

Rudović je istakao da grupa nevladinih organizacija traži da se sadašnjih 10 godina, što je predlog MKM, smanje godine radnog iskustva na rukovodećem položaju za kandidata za generalnog direktora Javnog servisa, sa obrazloženjem da je čak i za državne službenike i namještenike ta granica maksimalno pet godina

18495 pregleda 7 komentar(a)
Rudović, Foto: Printscreen/YouTube/TV Vijesti
Rudović, Foto: Printscreen/YouTube/TV Vijesti

Šokiran sam i zapanjen da neko izjednačava Javni servis sa državnom službom.

To je večeras u emisiji Reflektor na Televiziji Vijesti rekao Neđeljko Rudović, generalni direktor Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija (MKM).

On je istakao da grupa nevladinih organizacija traži da se sadašnjih 10 godina, što je predlog MKM, smanje godine radnog iskustva na rukovodećem položaju za kandidata za generalnog direktora Javnog servisa, sa obrazloženjem da je čak i za državne službenike i namještenike ta granica maksimalno pet godina.

"To mnogo govori o tima koji se korisite takvim argumentima. Javni servis nije državna služba. Javni sevis nije partijska služba, Javni servis je Javni servis koji će se baviti, ne samo prenošenjem izjava od relevantnih političkih činilaca u ovom trenutku, nego koji će se baviti istraživačkim temama, koji će se baviti time koliko državni funkcioneri, na koji način rade svoj posao. Sad želim da vam iznesem ove informacije, dakle, obrazloženje je da je dovoljno pet godina jer tako kaže Zakon o državnim službenicima i namještenicima itd. Kako neko može postati generalni direktor BBC-ja, koji je javni servis Velike Britanije. Šta mislite da mu je dovoljno pet godina? Evo samo iz okruženja, pozivaju se mnogi na podatke iz okruženja. U Srbiji je potrebno minimum 10 godina iskustva na rukovodećim pozicijama i poznavanje medija, u Hrvatskoj je potrebno 10 godina, u Makedoniji vam je potrebno osam godina...", kazao je Rudović.

On je poručio da je njemu bilo čudno, i da mu je žao, što u emisiji nema predstavnike te grupe nevladinih organizacija.

"Vijesti" su ranije objavile da je grupa od 32 NVO prije 15-ak dana poslala amandmane koji su navodno vrlo slični primjedbama koje je na mišljenje Evropskoj komisiji (EK) uputio premijer Milojko Spajić.

Među tim NVO su i LGBT forum Progres, Građanska alijansa, Inicijativa mladih za ljudska prava, KOD, ADP ZID... Neke od ovih NVO su bliske generalnom direktoru Radio Televizije Crne Gore (RTCG) Borisu Raoniću.

Organizacija KOD je nakon pisanja "Vijesti" rekla da povlači sve komentare, primjedbe i sugestije koje su uputili u pravcu izmjena medijskih zakona.

Bonus video: