"Epidemija" sumnjivih diploma u Pljevljima: Od 153 provjerenih, četvrtina pod znakom pitanja

Među onima koji su na sumnjiv način stekli diplome su i lokalni funkcioneri, zatim neki zaposleni u Komunalnoj policiji i lokalnom javnom emiteru.

30458 pregleda 37 reakcija 36 komentar(a)
Zgrada Opštine Pljevlja, Foto: Printscreen/YouTube/TV Vijesti
Zgrada Opštine Pljevlja, Foto: Printscreen/YouTube/TV Vijesti

Od 153 diplome više i visoke stručne spreme, koje je od januara provjeravala Komisija u najsevernijoj crnogorskoj Opštini Pljevljima, četvrtina je sumnjiva.

"Četrdeset diploma je pod znakom pitanja i tih četrdeset diploma mi ćemo uputiti ka Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP), ka Ministarstvu javne uprave (MJU) i tužilaštvu. Te diplome su uglavnom sa privatnih fakulteta, stečene su poslije 2006. godine. Mi ne tvrdimo da su one nelegalne, da su nelegitimne. Sve te diplome su nostrifikovane, međutim način na koji su stečene je izuzetno sumnjiv", kazao je predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš.

Među onima koji su na sumnjiv način stekli diplome su i lokalni funkcioneri, zatim neki zaposleni u Komunalnoj policiji i lokalnom javnom emiteru.

Njih 17 je zaposleno u samoj Opštini, a 23-je u opštinskim preduzećima i ustanovama.

Vraneš, na čiji je prijedlog formirana Komisija koju čine predstavnici vlasti i opozicije, objašnjava i šta konkretno izaziva sumnju.

"Mi imamo situaciju da su ljudi radili više od decenija sa srednjom školom i za nekih sedam do osam mjeseci završili su sve četiri godine fakulteta. Imamo jedan specifičan slučaj gdje je čovjek 19. decembra na dan svoje slave u isto vrijeme i diplomirao, a u isto vrijeme i imao prazničnu družnicu u firmi u kojoj je radio", kaže Vraneš.

A kako ste vi došli do tih zaključaka?

"Komisija je imala uvid u sve diplome, tražili su neke dodatne provjere sa fakulteta o datumu polaganja ispita i jednostavno na osnovu toga formirali su jednu listu", odgovara prvi čovjek Pljevalja.

Na listi su i diplome nekoliko zaposlenih koji ih nisu dali na uvid, pa će njihovu vjerodostojnost provjeravati policija i tužilaštvo.

"Ako se utvrdi da su diplome lažne, mi ćemo podnijeti krivične prijave i suspendovati te ljude", ističe Vraneš.

Da li vi ovo radite kako bi oslobodili mjesta za vaše kadrove nove vlasti?

"Apsolutno ne. Mora se stati na kraj najezdi lažnih, sumnjivih diploma, koje stvaraju nekvalitetan kadar i u krajnjem, ako bi se to nastavilo, mi bi imali jedno čitavo urušavanje sistema i lokalnih uprava i države", zaključuje Vraneš.

Sa druge strane, izvještajem Komisije je utvrđeno da je preko 100 ostalih zaposlenih u pljevaljskoj samoupravi steklo diplomu na kredibilnim univerzitetima u Crnoj Gori, regionu, ali i šire. Među njima su ugledni pravnici, ekonomisti, arhitekte, pa će se njihovo zvanje i znanje, kaže Vraneš, ubuduće više cijeniti.

Bonus video: