Luketićima odbijena inicijativa jer nemaju crnogorsko državljanstvo, slučaj ide u Strazbur

Ustavni sud se, prilikom odbacivanja inicijative, pozvao na praksu koju je ustanovio još 2009. godine, kojom oni bez državljanstva, kojima je povrijeđeno neko pravo, zaštitu mogu tražiti podnošenjem ustavne žalbe

10428 pregleda 8 komentar(a)
Foto: Printscreen/YouTube/TV Vijesti
Foto: Printscreen/YouTube/TV Vijesti

Stefan i Eleonora Luketić, potomci filantropa Toma Luketića, podnijeli su Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti Odluke o stipendiranju studenata i učenika, koju je donijela Opština Budva.

Tom Odlukom je ustanovljena nagrada pod nazivom “Tomo i Stanica Luketić", pa njihova porodica smatra da je Opština bespravno uzurpirala ime Ijudi koji su bili jedni od najvećih filantropa u novijoj crnogorskoj istoriji. Ni sanjali nisu da će Ustavni sud, bez razmatranja, odbaciti njihovu inicijativu jer nemaju crnogorsko državljanstvo.

Sud se, prilikom odbacivanja inicijative, pozvao na praksu koju je ustanovio još 2009. godine, kojom oni bez državljanstva, kojima je povrijeđeno neko pravo, zaštitu mogu tražiti podnošenjem ustavne žalbe.

Za ovu odluku nije glasala sutkinja Snežana Armenko, koja je u međuvremenu izabrana za predsjednicu suda, pa je izdvojila mišljenje.

Ustavni sud, inače, od onih koji podnose inicijative za ocjenu ustavnosti ne traži dokaz o državljanstvu, pa se Armenko pita da li sud od nekoga to traži "po osjećaju".

I Bivša zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, Valentina Pavličić kaže da ova odluka nema uporište u Ustavu i međunarodnim standardima. Ukazuje da zbog ovakvih propusta Ustavnog suda, nerijetko se ide do Strazbura kao što je to bio slučaj sa KIPS-om.

A i ovaj slučaj će otići u Strazbur, iako u Ustavnom sudu sjede istaknuti pravnici.

I dok se Evropskom sudu zaista može obratiti svako, nemali broj onih koji godinama žive u Crnoj Gori bez državljanstva, za mišljenje o ustavnosti nekog propisa, ne mogu pokucati na vrata Ustavnog suda.

Bonus video: