Radović o presudi za "državni udar": Naravno da nije bilo uticaja na mene

Dva mjeseca nakon što je izabran, Radović u prvom razgovoru za medije - za Televiziju Vijesti ističe da je situacija u Specijalnom odjeljenju Višeg suda alarmantna, jer imaju 155 neriješenih predmeta, a očekuje se da će do kraja godine da dobiju veći broj optužnica, od čega i složene za ratne zločine

40087 pregleda 97 reakcija 43 komentar(a)
Radović, Foto: Screenshot/TV Vijesti
Radović, Foto: Screenshot/TV Vijesti

Predsjednik Višeg suda u Podgorici Zoran Radović odbacuje optužbe dijela opozicije i javnosti da je neko uticao na njega da donese oslobađajuću presudu za "državni udar".

Andrija Mandić, Milan Knežević i ostali oslobođeni su 12. jula optužbi u predmetu poznatom kao "državni udar", odnosno pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora 2016. godine.

Dva mjeseca nakon što je izabran, Radović u prvom razgovoru za medije - za Televiziju Vijesti ističe da je situacija u Specijalnom odjeljenju Višeg suda alarmantna, jer imaju 155 neriješenih predmeta, a očekuje se da će do kraja godine da dobiju veći broj optužnica, od čega i složene za ratne zločine.

Kazao je i da su razočarani jer su samo dva od 29 predloga za izmjenu Zakonika o krivičnom postupku (ZKP) došla do Skupštine.

"Dobro zapamtite ovog čovjeka - on je izdao državne interese". Ovim riječima portparol Demokratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić targetirao je Radovića nakon što je u ponovljenom postupku oslobodio optužene u predmetu "državni udar".

Slične reakcije su se nizale, a Radović kaže da je navikao na ovakve optužbe.

Na navode da je neko uticao na njega prilikom donošenja presude odgovara...

"Naravno da nije bilo uticaja na mene prilikom donošenja presude. Svjedoci smo dugi niz godina da akteri političkog života olako daju neke izjave a lako se može zaključiti da su one za unutar političku upotrebu", rekao je Radović za TV Vijesti.

Napominje da je zakonom propisano da javne ličnosti, mediji i organizacije izjavama ne smiju da krše pretpostavku nevinosti, ali ni da ugrožavaju sudsku nezavisnost.

"Sve te izjave su suprotne ovom članu 3. Po meni bi trebalo predvidjeti i neke prekršajne odredbe kod nekih grubih kršenja ovog načela", rekao je Radović.

Radović je jedan od sedmoro sudija Specijalnog odjeljenja, koje je na kraju juna imalo 155 neriješenih predmeta.

Pomak je što su za šest mjeseci ove godine riješili 27 predmeta, a u istom periodu prošle godine 13.

Imali su kaže, velika očekivanja od izmjene ZKP, u okviru IBAR reforme.

"Šta je bilo od tih izmjena? Bilo je samo jedno veliko razočaranje sudija, od nekih 29 predloga za izmjenu ZKP-a koji su bili usmjereni na ubrzanje postupka, izmjenu koje bi spriječile procesne zloupotrebe, samo su dvije odredbe išle na Skupštinu. Očigledno su prevagnuli politički poeni, za dobijanje završnih mjerila za IBAR", rekao je Radović.

Izmjenama ZKP-a dokazi koji su pribavljeni od Rezidualnog mehanizma u Hagu, nasljednika Haškog tribunala, moći će da se koriste pred Višim sudom.

Radović kaže da je za očekivati da će uskoro dobiti veći broj optužnica za ratne zločine.

"Već smo dobili jednu. To će dodatno da usloži situaciju u Specijalnom odjeljenju jer se radi o dokazima s početka devedesetih godina, sa ogromnom količinom dokaznih materijala, gdje učesnici tih događaja nisu živi, gdje će se dokazi izvoditi putem video linka, preživjeli svjedoci će se saslušavati preko suda u Bosni i Hercegovini, tako da nas očekuje dosta težak period i slobodno se može reći da je situacija alarmantna", rekao je on.

A, alarmantna situacija podrazumijeva uvođenje mjera kako bi se spriječilo povećanje broja neriješenih predmeta.

"Mi se radujemo što Specijalno tužilaštvo dobija bolje uslove, što će preći u staru zgradu Vlade, ali te predmete koji su u nadležnosti Specijalnog odjeljenja Višeg suda neće završiti Specijalno tužilaštvo nego će ih rješavati Viši sud, a u ovim uslovima u kojima radimo, sa ovolikim brojem predmeta, to je skoro nemoguće", rekao je Radović.

Jedan od načina za povećanje efikasnosti je ukidanje ročišta za kontrolu optužnice, ali nekad su i dugi sudski postupci neminovnost gdje postoji i po 30 optuženih.

Krivično odjeljenje saglasno sa predlogom da pritvor za najteža krivična djela koji sada traje najviše tri godine od podizanja optužnice do izricanja prvostepene presude, treba povećati.

''Kod nas postoji unison stav da treba povećati na pet godina'', poručio je Radović.

Radović se nada da će im odobriti povećanje sudija, ali i da će država stati uz njih jer i uz sav napor ne mogu postići puno ukoliko i dalje budu morali da se otimaju o slobodnu sudnicu.

Bonus video: