U protekla tri mjeseca ljekari su registrovali povećanje broja pacijenata sa atipičnom upalom pluća, bez uobičajenih karakterističnih simptoma.
"Većina pacijenata na te simptome ne obraća pažnju i zato se zovu 'walking' upale pluća, odnosno, 'puzajuće' upale. Blagi kašalj, temperature može biti, ali čak i ne mora, i ako postoji temperatura, obično nije visoka. Kašalj u početku može biti sasvim blag, koji nije produktivan, tj. pacijenti ništa ne iskašljavaju, kasnije ako traju simptomi, po par nedjelja čak, javlja se umor, malaksalost, bolovi u mišićima, zglobovima, pacijenti ponekad gube apetit. Često može da se javi znojenje koje je prekomjerno, noćna znojenja i onda ako to traje, dođu nam pacijenti kod kojih već traju simptomi po par nedjelja a oni normalno funkcionišu, rade svoje uobičajene aktivnosti i na poslu i van posla", ukazao je u "Bojama jutra" na programu TV Vijesti Mirko Šebek, pneumoftiziolog.
Ipak, Šebek ističe da nema razloga za paniku.
"Svakako je potrebna pažnja ukoliko imamo duže simptome u sklopu respiratornih infekcija", kazao je.
Ljekar dalje objašnjava da izazivači atipičnih infekcija mogu biti i virusi i bakterije.
"Kad pričamo o virusima, to je najprije influenca, a što se tiče bakterijskih uzročnika, najčešće mikoplazma pneumonije. Ono što bih takođe htio da pomenem kao uzročnik je legionilu. Ona je vezana za upotrebu klima uređaja", rekao je.
Bonus video: