Povratak Demokratske partije socijalista (DPS) na vlast u Podgorici bio bi poilitički zemljotres koji bi pokrenuo i neke druge procese u zemlji, ocijenili su gosti emisije "Nedjelja u retrovizoru" na Televiziji Vijesti.
Emisija "Nedjelja u retrovizoru" na Televiziji Vijesti donosi i pregled dešavanja koja su obilježila sedmicu za nama.
Direktrorica Centra za istraživačko novinarstvo Milka Tadić Mijović kazala je da će na izborima u Podgorici učestvovati puno listi i da se teško snaći i da su birači počeli da reaguju na ono što su uradile političke elite u prethodnom periodu.
"Mislim da su izbori neizvjesni za sve aktere i da će pokazati snagu određenih partija i saveza. Dosadašnji lokalni izbori su pokazali da određeni savezi i partije koji su bili izuzetno jaki su prilično pali ako pogledamo Budvu, Andrijevicu. Vidjeli smo da je Pokret Evropa sad (PES) jkako uzdrman, vidjećemo šta će se desiti", rekla je Tadić Mijović.
Direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković je istakla da će najzanimljivije biti ko će se sa kime dogovoriti koaliciju nakon izbora.
"Svakako je veliko pitanje kako će proći PES, odnosno koalicija između PES-a i Demokrata jer bi eventualno njihov loš rezultat na izborima doveo do jačanja zahtjeva da se organizuju vanredni parlamentarni izbori. Biće zanimljivo vidjeti kako će se formirati vlast pogotovo kada je u pitanju relacija koalicije koju predvodi Jakov Mialtović i koalicije PES i Demokrate. Na političkoj sceni svjedočili toliko često mnogim nezamislivim koalicijma da mislim kada je u pitanju Podgorica da će se neko rješenje naći, odnosno da će se dogovoriti PES-Demokrate i lista Jakova Milatovića. Mislim da je to realno", cijenila je Ćalović Marković.
Politički analitičar Sergej Sekulović smatra da su u susret lokalnim izborima u Podgorici "sve muguće kombinacije na stolu".
"Jedan scenario je da partrije koju čine aktuelnu Vladu imaju većinu što bi ojačalo Vladu i imali bi stabilnost. Scenario drugi je da im neko treba za vlast, sad pretpostavljamo da to može biti Milatović, međutim i neki drugi akteri plediraju... Taj scenario ostaje otvoren i posljedica bi bila da Vlada bude slabija politički, ali i dalje dovoljno jaka, jer bi Mialtović i struktura koja ga podržava prirodno morala da otupi jedan dio oštice kada bi koalirali sa njima. Treći scenario je da se pravi vlast bez partija koje nisu u Vladi, sa DPS-om. Taj scenario je po meni najmanje realan, ali ga ne bih isključio", smatra Sekulović.
"Vlada vodui predizbornu ekonomiju, ali su program Evropa sad 2 spremni da glasaju svi. Potreban širi nacionalni konsenzus"
Na pitanje da li Vlada vodi predizbnornu ekonomiju Tadić Mijović smatra da vodi, te da je to "nova vrsta pokušaja kupovine glasova, tako što se pred izbore povećavaju značajno plate i ispunjavaju nerealna očeklivanja".
"Pitanje je kako se povećavaju te plate i do čega će to dovesti. Te plate se ne povećavaju jer smo povećali produktivnost, dobili neke nove investitore ili nešto drugo već se radi o nekoj vrsti opasne preraspodje i svi ozbiljni ekonomisti se pitaju šta će biti na primjer sa penzionim fondom", rekla je Tadić Mijović.
Sekuković smata da Crnoj gori trebaju velike i snažne investicije i najmanje 15.000 do 20.000 novih produktivnih radnih mjesta. Takođe je poručio i da je potreban širi nacionalni konsenzus o strateškom pravcu razvoju zemlje u narednih makar 10 godina.
Ćalović Marković je istakla da svi političari koji kritiju program Evropa sad 2 su spremni da ga glasaju i da nemaju namjeru da ga ukinu ako dođu na vlast.
"Kritikuju ga jer je program druge političe partije i popularan je među građanima", kazala je između ostalog Ćalović Marković.
Bonus video: