Iz Mandićevog kabineta ćute na uveliko najavljivani Zakon o Skupštini: Ni vlast ni opozicija "ne znaju ništa"

Poslanici Evrope sad, koja je koalicioni partner Mandićeve Nove, o ovom poslu ne znaju ništa, baš kao ni u opozicionoj Demokratskoj partiji socijalista (DPS)

10001 pregleda 10 komentar(a)
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić, Foto: Skupština Crne Gore
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić, Foto: Skupština Crne Gore

Izrada zakona o Skupštini koji se godinama unazad najavljuje, a koji bi regulisao način rada, konstituisanje i organizaciju parlamenta, ali i prava i dužnosti poslanika, za njih je tajna.

Iz kabineta predsjednika Skupštine Andrije Mandića, ne odgovaraju na pitanja TV Vijesti zašto još nema zakona i da li pravni tim, kako je to proljetos najavljeno, i dalje na njemu radi.

Poslanici Evrope sad, koja je koalicioni partner Mandićeve Nove, o ovom poslu ne znaju ništa, baš kao ni u opozicionoj Demokratskoj partiji socijalista (DPS).

A, ako dođe i konačno se usvoji, rad parlamentarcima bi bio lakši, saglasni su sagovornici. Nikola Rakočević (DPS) navodi primjere, kako kaže anarhije, koja ne bi bila moguća da postoji zakon.

“Andrija Mandić je bez poslanika održavao sjednicu Skupštine. Andrija Mandić je takođe zakazivao sjednice bez dnevnog reda. Predsjednik parlamenta je zakazivao sjednice bez konsultacija sa poslaničkim klubovima. Logo skupštine je prezentovan na samoj sjednici bez konsultacija sa stručnim službama ili sa poslanicima", objašnjava Rakočević.

Za sada, poslanici na raspolaganju imaju Poslovnik.

“Neki kažu da je on ustavna kategorija, ali on realno to nije i više se krši nego što se poštuje. Zakon o Skupštini olakšao bi nam određene procedure, omogućio da efikasnije vodimo odbore, rasprave i slično", ističe Vasilije Čarapić (PES).

Čarapić obećava da će se lično angažovati da sljedeća godina bude godina izborne reforme, kada će konačno biti usvojen Zakon o Skupštini, a Rakočević priznaje da je i tokom vladavine DPS-a obećavano donošenje ovog akta uz napomenu da tada nije bilo zloupotreba, kao u prethodnih četiri, s akcentom na posljednju godinu.

Kad se već toliko čeka, zakon bi mogao da, osim poslanika, uredi i rad savjetnika, budući da će od naredne godine njih 81. imati pravo da angažuju osobu koja će ih savjetovati kako da rade.

Bonus video: