Povrede izazvane petardama u Crnoj Gori među najčešćim u Evropi

"Prethodnih godina imali smo slučajeve teških povreda, uključujući amputacije prstiju i šaka", kazao je dr Majić u "Bojama jutra" na programu TV Vijesti, naglašavajući da su ovakve povrede dugotrajne i često završavaju invaliditetom

3608 pregleda 3 komentar(a)
Velibor Majić, Foto: Screenshot/TV Vijesti
Velibor Majić, Foto: Screenshot/TV Vijesti

Iako ove godine nije zabilježen slučaj povrede zbog upotrebe petardi, iskustva iz prethodnih pokazuju da od kraja decembra od desetoro do 15-toro djece bude liječeno u Istitutu za bolesti djece uslijed upotrebe pirotehnike.

Prema riječima dr. Velibora Majića, direktora Instituta za bolesti djece, povrede izazvane petardama u Crnoj Gori su među najčešćim u Evropi, uglavnom kod dječaka uzrasta od oko 11 godina.

"Prethodnih godina imali smo slučajeve teških povreda, uključujući amputacije prstiju i šaka", kazao je dr Majić u "Bojama jutra" na programu TV Vijesti, naglašavajući da su ovakve povrede dugotrajne i često završavaju invaliditetom.

Najmlađi pacijent bio je trogodišnjak sa zadesnom povredom. Doktor Majić objašnjava da je držao petardu u ruci, pripremajući se da je baci, ali se od straha otrgao i povrijedio.

Direktor ove ustanove ističe da je problem ozbiljan i zahtijeva angažman porodice, škole, ali i šire društvene zajednice, uključujući Upravu policije. Ključ je u ograničavanju dostupnosti opasnih pirotehničkih sredstava.

"Trebalo bi da se u školama što ranije započne razgovor na ovu temu. Djecu koja preferiraju takvu zabavu možete spriječiti na dva načina - da im onemogućite pristup i da ih edukujete o opasnostima", kaže dr Majić.

Doktor je takođe ukazao na problem neispravnih pirotehničkih sredstava koja dolaze iz neprovjerenih izvora.

Roditelji, prema njegovom mišljenju, često nisu svjesni rizika.

"Imali smo slučajeve gdje roditelji kažu kako su cijeli život koristili petarde i nikad se nisu povrijedili. Ali današnja pirotehnika je mnogo jača nego prije 20 godina. Sada imamo amputacije prstiju i djelova šake, što ranije nije bio slučaj", naglašava on.

Bonus video: