Kako prepoznati seksualnog predatora: Zlostavljači često dolaze iz bliskog okruženja djeteta

Babić ističe da roditelji često izbjegavaju ove teme zbog osjećaja nelagode ili vjerovanja da "se to kod nas ne dešava"

9977 pregleda 2 komentar(a)
Marija Babić, Foto: Prinscreen/Boje jutra
Marija Babić, Foto: Prinscreen/Boje jutra

Nedavni slučaj u podgoričkoj gimnaziji ponovo je skrenuo pažnju na pitanje bezbjednosti djece u društvenom okruženju. Prema podacima, 95% seksualno uznemiravane djece poznaje svog zlostavljača. Kako se prepoznaju signali predatora i kako zaštititi djecu?

Psihološkinja Marija Babić gostujući u Bojama jutra TV Vijesti je istakla da je da ključnu ulogu ima porodica.

Komunikacija i povjerenje u porodici

"Kada govorimo o prevenciji, moramo početi iz porodice. Roditelji najbolje poznaju svoju djecu, a dobra komunikacija i povjerenje su osnova. Djeci treba omogućiti da otvoreno pričaju o tome šta im prija ili ne prija, bez straha od osude", kaže Babić. Preporučuje da se razgovor na ovu temu započne već u predškolskom uzrastu, prilagođeno njihovom uzrastu i razvoju.

Babić ističe da roditelji često izbjegavaju ove teme zbog osjećaja nelagode ili vjerovanja da "se to kod nas ne dešava".

"Edukacija u vrtićima i školama može značajno doprinijeti prevenciji. Potrebno je raditi na tome da djeca nauče da kažu 'ne', postavljaju granice i prepoznaju neprikladno ponašanje", dodala je.

Prepoznavanje znakova uznemiravanja

Zlostavljači često dolaze iz bliskog okruženja djeteta. Babić objašnjava da predatori najčešće testiraju granice djeteta i koriste bliskost kako bi zadobili povjerenje. Roditelji mogu prepoznati problem ako dijete pokazuje nagle promjene u ponašanju – povlačenje, socijalnu izolaciju, promjene u apetitu ili snu.

Roditeljima savjetuje da ostanu smireni kada djeca iznesu neprijatne situacije.

"Povjerenje je ključ. Važno je ne prenositi sopstveni strah na dijete, već ga ohrabriti da otvoreno govori o svojim iskustvima".

Kako reagovati?

Ako roditelj primijeti da je dijete uznemireno, preporučuje se traženje stručne pomoći. Mnoge organizacije i stručnjaci nude podršku, često i besplatno.

"Najvažnije je da djeca znaju da nisu kriva za ono što im se dogodilo. Treba ih ohrabriti da pričaju i da razumiju da nisu sami", zaključuje Babić.

Bonus video: